От началото на тази година са направени 25 опита за враждебно придобиване при големите световни корпорации на обща стойност от 290 милиарда долара
Враждебните придобивания имат най-голям дял в сливанията и придобиванията по света за последните 14 години, предвид това, че възстановяващото се глобално доверие води до възможността компаниите да отказват на "приятелските” предложения от кандидат-купувачите и да изискват по-големи премии, пише Файненшъл таймс.
Връщането на сделките от огромен мащаб, отправяни от някои от най-големите световни корпорации, като американската фармацевтична компания Pfizer, допринасят за нарастването на стойността на глобалните оферти за сливания и придобивания.
От началото на тази година са направени 25 опита за враждебно придобиване при големите световни корпорации на обща стойност от 290 милиарда долара. Това представлява 19% от стойността на всички сливания и придобивания през 2014 година по данни на Dealogic. Съотношението е най-високото откакто компанията води статистика от 2000 година.
Подемът при враждебните придобивания идва във време, когато компаниите са по-оптимистични за бъдещето и все повече търсят сделките, като начин да укрепят бизнеса си, вместо да предприемат по-консервативни подходи, като обратното изкупуване на акции или увеличаване на дивидентите.
"Фактът, че има повече компании, които се опитват да направят сливане или придобиване е функция на по-силния пазар, който прави компаниите уверени”, посочва Ернан Кристерна, директор за сливанията и придобиванията в JPMorgan.
Бил Андерсън, който отговаря за "дефанзивните” практики при Goldman Sachs казва, че бумът на враждебни опити за придобиване обикновено идва или в началото или в края на продължителен период на активизация при сливанията и придобиванията.
Факторите за подобна вълна съществуват от доста време – евтин дълг, силни корпоративни кешови наличности и подобряваща се икономика, но в момента акционерите оказват натиск и за резонни сделки и възнаграждават компаниите, които ги правят.