21 Декември 2024, 09:44 Днес (0) | Вчера (2)

Връщането на километражи ще стане престъпление в целия ЕС от средата на 2018 г.

20 Юли 2017 12:53 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 20 юли 2017, 11:31

Над 30% от всички употребявани автомобили в Европа са с манипулирани километражи

ЕК задължава техническите пунктове от май месец догодина да започнат да предоставят информация за километражите, събирана по време на годишните технически прегледи. От 20 май 2018 г. и най-късно до 20 май 2021 г. контролно-техническите пунктове ще са задължени да започнат изпращането по  електронен път на компетентния орган на съответната държава-членка на ЕС на информацията, съдържаща се в удостоверенията за техническа изправност, които те издават. От същата дата те вече ще бъдат задължени да включват в удостоверенията и показанията от километражите. Непредоставянето на изискваната информация ще се счита за нарушение и лицата, неспазващи наредбите, ще трябва да понесат съответната административна или наказателна отговорност. Това обяви в интервю, цитирано от СБА, евродепутатът Андрей Новаков.

Според статистиката, над 40% от всички автомобили в България са на възраст над 20 години. Представете си за такъв период от време колко на брой превъртания може да претърпи един километраж, посочи Новаков. "Същевременно стойността и нивото на безопасност падат главоломно спрямо цената, а мошениците пълнят джобовете си. Но проблемът не е само в България. Проучвания показват, че над 30% от всички употребявани автомобили в Европа са с манипулирани километражи. Това включва както големите износители – Италия и Германия, така и големите вносители – България, Полша и Румъния." Това ощетява купувачите средно с по 3000 евро на автомобил, а годишно измамите могат да достигнат 10 милиарда евро.

"Едно превъртане на километража може да доведе до значително изкуствено завишаване на стойността на автомобила. Това буквално е измама, при която мошениците бъркат в джоба на купувача.  Да не говорим, че може да струва и човешки живот и може да изложи на опасност живота и здравето на хората. Това е особено проблемно за България, където автомобилите са предимно стари и износени", подчерта още евродепутатът.

Припомняме, през септември 2016 година Съюзът на българските автомобилисти (СБА) внесе в  Комисията по транспорт в НС конкретни предложения за превенция и преустановяване на превъртането на километражи на превозни средства. Експертите на СБА настояват при установено нарушение виновният да се наказва със затвор от една до три години и глоба до 6000 лв. Друго искане е още при внасяне на автомобила у нас митническите власти да записват показанията на километражите и да ги публикуват в информационната система за електронна проверка на валиден технически преглед. От СБА предлагат още показателят от километражите да се записва и от застрахователите.
Превъртането на километража е незаконно в 25 страни-членки на ЕС, сред които Австрия, Белгия, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Норвегия, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция и Великобритания, като, в съответните законодателства, за извършителите на такова деяние са предвидени различни по строгост санкции.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8815
GBP 2.4796 2.4887 2.3722
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив