Всеки гражданин на Норвегия стана в сряда милионер в норвежки крони, но няма да може да се възползва от тези пари, еквиваленти на $161 100 или 118 800 евро
Става дума за символичен праг на натрупаните средства в най-големия в света пенсионен фонд, чиито приходи се формират от търговията с петрол и природен газ.
На 8 януари в него е имало 5.11 трилиона крони ($828.66 млрд.), или над един милион пъти повече от населението, което по официални данни е 5 096 300 души.
Основан през 1990г., този фонд контролира около 1% от световните акции, както и държавни облигации и имоти от Лондон до Бостън. Това поставя скандинавската държава в изключителна позиция спрямо останалия свят, който се бори с дългове.
Предназначението на средствата е да бъдат съхранявани, инвестирани и умножавани за по-лоши времена, когато се изчерпят залежите от петрол и газ в Северно море, открити през 1969г. Страната стана седмият по големина износител на петрол в света.
През 2013г. фондът се е равнявал на 183% от БВП на Норвегия, а прогнозите са, че около 2030г. той ще се увеличи до 220% от БВП.
По закон правителството може да използва вътре в страната не повече от 4% годишно от този фонд. Това е малко повече от годишната доходност от всички направени от фонда инвестиции.
Въпреки това икономисти посочват и отрицателни последици от натрупването на такава планина от пари. Тя е една от причините за съпротива срещу реформи или намаляване на субсидиите, позволяващи на фермерите, например, да държат дойните крави в отоплявани ферми в дълбокия Север.
Възможно е и заради фонда някои норвежци да не искат да работят - икономист, цитиран от "Ройтерс", казва, че всеки пети в работоспособна възраст не ходи на работа, а получава някаква форма на социална помощ. Официалната безработица обаче е 3.3%