Основният риск от недостиг на медицински специалисти идват от прекалено ниския брой млади попълнения в тази професия, сочи изследването
Половината от лекарите и сестрите у нас са на възраст между 46 и 60 години, а 20% от лекарите и 15% от сестрите са над 60-годишна възраст. Едва 5% от лекарите и 4% от сестринския персонал са с възрастова граница до 30 години, това беше изнесено днес на организирана тематична кръгла маса.
Дискусията беше под надслов „Човешките ресурси в здравеопазването - състояние, миграция и ефекти за здравната система” и представи резултатите от проучване по съвместна инициатива на Институт „Отворено общество”, БЛС, БАПЗГ и експерти.
През 2020 г. се прогнозира дефицит на 2 млн. медицински специалисти в рамките на Европейския съюз - каза д-р Юл. Йорданов - зам.председател на БЛС. Полша е една от страните, в които с решителни мерки бяха задържани медиците, след като в началото на демокрацията те масова напускаха, за да работят в други страни.
Три неща бяха предприети от полските управляващи – повишаване на възнаграждението, подобряване на условията на труд и осигуряване на добри възможности за специализации и кариерно развитие.
Очакваме и в нашата страна да се направи същото, за да задържим младите кадри, защото от началото на годината до сега сме издали 256 сертификата за работа в чужбина, от които 78% са на млади лекари, без специалност и още 49 на новозавършили през последните две години.” - допълни д-р Йорданов.
Основният риск от недостиг на медицински специалисти идват от прекалено ниския брой млади попълнения в тази професия, сочи изследването. По думите на Юлиян Йорданов от Българския лекарски съюз средната възраст на практикуващите лекари е над 50 години, а цели 20 процента от тях са в пенсионна възраст.
Йорданов допълни, че от началото на годината 256 лекари са поискали сертификат, за да мигрират, а едва 32-ма са студентите, завършили медицинска специалност. Изследването показва още, че възрастта на заминаващите лекари и медицински сестри е по-ниска от средната за специалистите. Сред напусналите страната доминират специалистите по обща медицина и вътрешни болести, следвани от анестезиолозите.
Най-предпочитана за българските лекари държава е Великобритания, след нея се нареждат Германия и Франция. Сред факторите, които въздействат благоприятно върху миграцията на медицинските ни специалисти, са по-високото заплащане в чужбина, по-добрите условия на труд и по-високият стандарт на живот.