Населението в Китай над 60 годишна възраст е вече над 200 милиона, т.е. един от всеки 7 китайци. Грижите за възрастните се превръща в сериозен проблем за цялото общество
Неотдавна, министерствата на образованието и на социалните грижи публикуваха документ, изискващ обучението на персонал за здравни услуги за възрастните. В Китай професията здравен асистент на възрастни се счита за изморителна, с ниско заплащане и нисък социален статут. Рядко млади хора проявяват интерес да работят в тази сфера.
В Китай има сериозен недостиг на персонал в сферата на услугите за възрастни. Броят на възрастното население е повече от 200 милиона, но квалифицираните служители в сферата са едва около 10 хиляди. Страната се нуждае от поне 5 милиона подобни кадри.
Според статистика, на 1000 възрастни китайци в страната се падат по 2.5 легла в старчески дом, ниво което е много по-ниско от това в развитите страни, където са 5—7 легла. Данни на Министерството на социалните грижи сочат, че през 2013 г в цялата страна едва 4005 души са получили квалификация за здравни асистенти за възрастни хора. За същата година в Пекин и Тяндзин, броят е нула.
Според Китайската комисия по въпросите на населението, в следващите 20 години, в Китай ще се наблюдава пиков период на застаряване на населението. Документ, публикуван съвместно от министерствата на образованието и на социалните грижи, изисква стимулиране изграждането на системата за обучение на съответните специалности за грижи за възрастните, което да се превърне в двигател за засилване на обучението на кадри в сферата.
Неотдавна Пекин публикува доклад за развитието на възрастното население в Китай за 2014 г.. В синята книга се казва, че Китай се намира в начален стадий на застаряващо общество, а до 2050 г. броят на старите хора в Китай ще достигне 480 милиона. Това показва голям пазарен потенциал на индустрията за възрастните хора. Особено във финансовата сфера има голямо пространство за развитие.
Китай, със своето огромно население, притежава най-големия пазар за услуги за възрастните хора. Според прогнозата на синята книга, до 2050 г. броят на възрастните хора по света ще достигне 2.02 милиарда, само в Китай те ще бъдат 480 милиона, почти 1/4 от общия брой. От 2014 до 2050 г. потенциалът при потреблението сред възрастното население в Китай ще се увеличи от 4 трилиона юана до 106 трилиона. Делът на БВП ще нарасне от сегашните 8% до 33%.
В момента индустрията за възрастните хора в Китай включва финансови продукти, потребителски стоки, недвижимите имоти и услуги. Финансовите продукти са най-важната част от тях. Зам. - директорът на центъра на изследването на възрастното население на Китай Дан Дзюну посочи, че финансовите продукти за пенсионери имат най-голям потенциал в Китай.
"Финансовите продукти за пенсионери включват главно три части. Първата и най-голяма част, е да подготвят младите за пенсионните им активи. В САЩ в тази сфера през 2012 г. сумата е 19.6 трилиона долара. Нашите големите данни прогнозират, че в бъдеще във финансовата сфера за възрастните ще има заети над 20 милиона служители. Този финансов сектор в Китай дори ще окаже влияние върху цялостната икономика на страната ни."
Според статистика, потенциалните клиенти на този финансов сектор са хората от 30 до 59 години, които в Китай са около 600 милиона. Индустрията за възрастните хора в Китай има голямо пространство за развитие, но още се намира в начален период и е изправена пред много трудности и въпроси.