Преференциалните цени за всички нови ВЕИ мощности да отпаднат. Това предвиждат предложения на ГЕРБ за промени в Закона за енергетиката, които бяха внесени в парламента
Това съобщи по-рано председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, цитиран от БТА.
"Би следвало преференциалните цени да отпаднат за всички нови мощности от ВЕИ от датата на приемане на промените с изключение на новите мощности, работещи с животински отпадъци и торове. Потенциалът за изграждане на подобни ВЕИ обаче така или иначе не е голям", обясни Добрев.
ВЕИ-тата, които вече са присъединени, ще продължат да ползват преференциалните цени, тъй като имат договори.
Срокът за внасяне на предложения между двете четения на промените в закона изтече вчера.
Основните промени, минали вече на първо четене, са насочени към промяна на състава и избора на членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Добрев каза, че има предложения от други парламентарни групи ДКЕВР да се раздели на два отделни състава с два председателя, но че ГЕРБ стои зад идеята за увеличаване на състава на комисията и за разделянето на два състава, но с един председател.
За ситуацията в НЕК трябва краткосрочно да се опитаме да свием дефицита, който е около 800 млн. лв, каза още Добрев. Дефицитът дори се увеличава, защото някои малки предприятия излизат на свободния пазар, регулираният още повече се свива и дупката в НЕК расте, обясни председателят на енергийната комисия. Ето защо ГЕРБ ще предложи цялата сума от продажба на квоти въглеродни емисии, която се очаква да е около 250 млн. лв., да отива за покриване на дефицита в НЕК. Законов текст ще казва, че средствата от емисии ще бъдат използвани само за това, уточни Добрев.
Сред предложенията е и въвеждане на измерване на топлинния товар във всяка когенерация, така че да се ограничи обемът на продаваната от тях електроенергия. Добрев каза, че има случаи, в които когенерации продават много повече от одобрените от ДКЕВР часове електроенергия и повече отколкото е произведената от тях топлинна енергия.
По повод публикации, че се обмисля разделяне на НЕК на четири отделни дружества с цел да се намали дефицитът, Добрев каза, че с него не са били обсъждани такива идеи. Според него трябва първо да започне работа енергийната борса и да бъде изцяло либерализиран пазарът на енергия.