Необходимата инвестиция за изграждането на нова инфраструктура за газов хъб в България е 2.2 млрд. евро
Необходимата инвестиция за изграждането на нова инфраструктура за газов хъб в България е 2.2 млрд. евро. Това показват данните от презентацията, представена по време на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа от премиера Бойко Борисов.
Сред основните предимства на страната за изграждане на газов хъб са географското й разположение, което я определя като стратегически партньор, добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, добре балансираната транзитна национална система с газохранилище, както и добивът на нефт и газ в региона, пише още в документа.
В него се подчертава и ниското вътрешно потребление, заради което има свободен капацитет за транзит.
Според презентацията на премиера у нас процедурите за доставки и строителство са прозрачни и на справедливи цени.
В презентацията се отбелязва, че за реализацията на проекта е необходимо модернизация на съществуващата инфраструктура и изграждането на нова. В частта "Модернизация" е заложено повишаване на мощността на компресорна станция "Странджа" с 10 MW, изграждане на лупинг Лозенец – Рупча – 50 км, изграждане на 20 км газопроводи и модернизация и разширение на северен полупръстен с приблизително 272 км.
В частта "Изграждане на нова инфраструктура" е включено изграждането на приблизително 844 км газопроводи, 2 компресорни станции с обща инсталирана мощност 265 MW (в района на Левски и на Провадия) и изграждане на приемен терминал.
Според предварителните разчети прогнозната стойност на инвестицията за изграждане на нова инфраструктура е 2.2 млрд. евро, а за модернизацията и разширението на северен полупръстен ще са необходими 140 млн. евро. Предвижда се и изграждане на допълнителен капацитет за съхранение - разширение на "Чирен" и изграждане на ново хранилище за природен газ.
На срещата, която е по инициатива на премиера Бойко Борисов, е учредена Група на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Предвижда се тя да работи в две подгрупи – на политическо и на експертно ниво. Групите ще работят по въпросите на газовата свързаност в региона, диверсификация на източниците на природен газ в дългосрочен план и сигурността на доставките.