Руският газов гигант Газпром и американската текстилна компания Гап (Gap), спечелиха вчера в Давос "наградата на срама" за 2014 година
Газпром е критикуван заради проектите му в Арктика, а Гап (Gap) е обвинявана от правозащитници заради политиката й в Бангладеш, предаде Франс прес, съобщи БТА.
Тези "награди" се раздават всяка година по време на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на предприятия, обвинявани, че са се проявили като "особено безразлични към човешките права и околната среда".
Наградата на журито, съставено от представители на НПО като Грийнпийс или Бернската декларация, беше присъдена на Гап за отказа й да подпише споразумение за пожарите и сигурността на сградите в Бангладеш, въпреки срутването на сграда в покрайнините на Дака миналия април, при което загинаха над 1100 души. Бангладеш е вторият износител на облекла в света. Секторът е основен за икономиката на страната с неговите 4500 фабрики и представлява 80 процента от годишния износ, възлизащ на 27 милиарда долара.
Наградата на публиката беше връчена на Газпром след гласуване в интернет с участието на над 250 000 души. Проектите на групата в Арктика привлякоха вниманието след ареста на трийсетина членове на екипажа на кораба на Грийнпийс "Арктик сънрайз" след акция срещу платформа на Газпром през септември, целяща да разкрие опасностите от експлоатацията на течни горива в тази зона с особено уязвима екосистема.
Миналата година "наградата на срама" беше присъдена на американската банка Голдман Сакс (Goldman Sachs), символ на ексцесиите във финансовия свят, и на петролната компания Шел (Shell), обвинявана, че е допринесла за изтъняването на полярната ледена шапка в Арктика.