Тройно се е увеличил достъпът до лекарства в ЕС за последното десетилетие
С 200%, или тройно се е увеличил достъпът до лекарствени терапии в страните-членки на ЕС в периода 2001-2013 г. Понижението в средната цена на медикаментите за същия период е 60%, което се дължи на употребата на генерични лекарства.
Това стана ясно от думите на Нигяр Джафер, депутат от ДПС и председател на праламентарната комисия по здравеопазване, по време на кръгла маса, организирана от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) и с представители на парламента и на здравното министерство.
Генеричните компании използват молекули, които са еквивалентни на оригиналните продукти, които се разработват и пускат на пазара от иновативните фармацевтични компании. След като изтече патентът на новоткритите молекули, генеричните фирми могат също да започнат да ги използват и понеже много фирми се включват в производството на един и същ продукт, средната му цена става все по-конкурентна.
От общо 36 милиона души със захарен диабет в Европа, 20 милиона се лекуват с генерични лекарства, както и други 48 милиона души от общо 82 милиона с хипертония. Това също показва увеличеният достъп до лечебни терапии, заяви още председателят на здравната комисия.
Пазарният дял на генеричните лекарства в ЕС е 54% от всички лекарствени опаковки, докато делът от публичните разходи за лекарства, използван за тях е 21%. Така на година се реализират икономии от окло 35 млрд. лв. за пациентите и здравните системи, които могат да се насочват към други области на общественото здравеопазване като подобряване на спешната помощ, закупуване на техника, профилактика и др., заяви още Джафер.
В допълнение генеричната индустрия в Европа осигурява над 150 000 работни места - 15 хиляди от тях - в България, съобщиха от БГФармА.