Имиграцията е необходимо условие за оцеляването на много фирми, а и на пенсионната и здравна система
През последните години Германия привлича голям брой висококвалифицирани имигранти. Експертът по демография Райнер Клингхолц споделя пред списание "Шпигел", че развитието на страната вероятно зависи именно от тези имигранти.
Клингхолц е на мнение, че днес германските фирми привличат все повече имигранти, които са по-квалифицирани от местните работници. През 2010 г., повече от една трета от имигрантите от Южна Европа са завършили висше образование и играят значителна роля за развитието на икономиката на Германия.
Тези работници са напълно различни от нисокообразованите имигранти от последните десетилетия, които в общия случай работят нископлатени работи, а децата им често не са добре образовани. Едва едно от четири деца на турски имигранти завършва подготвителните за университет класове (т.нар Gymnasium), докато сред етническите германци този процент е 43%.
Запитан за новото законодателство по отношение на двойното гражданство, експертът отговаря, че е добра стъпка напред но посочва, че засега то се отнася само до родените в Германия деца на имигранти и имигранти от ЕС, което не е достатъчно.
Според него германците нямат основание да се страхуват, че имигрантите бягат от бедността в собствените си страни. През 2010 г. повече от 40% от имигрантите от България и Румъния на възраст между 30 и 64 години са били с университетско образование, а безработицата сред тях е била 10%. Необразованите имигранти обикновено са сезонни работници, но Клингхолц отбелязва, че икономиката се нуждае и от двата типа имиграция.
Експертът посочва, че Германия е изправена пред увеличение на пенсионерите през следващите години, докато броят на младежите, които влизат на пазара на труда намалява. По тази причина имиграцията е необходимо условие за оцеляването на много фирми, а и на пенсионната и здравна система.