Пенсионните активи в САЩ са нараснали с 10 процента, в Япония - с 0,5 на сто, а във Великобритания - с 9,9 на сто
Активите на пенсионните фондове на най-големите пазари по света са отбелязали ръст от 8,9 процента през 2012 година, след като схемите за пенсиониране са се насочили към алтернативни инвестиции, за да се справят с икономическата нестабилност, сочи изследване на консултантската компания Towers Watson.
Активите на институционални пенсионни фондове в 13-те водещи пазари са нараснали с 9 процента, достигайки нов максимум от 30 трилиона долара, а във Великобритания активите на пенсионните фондове бележат исторически максимум от 1,7 трилиона лири за 2012 година, с 5 процента повече спрямо предходната година, според доклада, , цитиран от агенция „Ройтерс”.
Растежът на пенсионните активи в 13-те държави, сред които Австралия, Германия, Япония, Холандия, Великобритания и САЩ, се обяснява с наемането на по-квалифицирани кадри за управление на пенсионната система, изнасяне на портфейли в чужбина и по-добър инвестиционен избор. Towers Watson посочва, че на пенсионните активи в тези страни се падат 78,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на техните икономики, което е под равнището от 78,8 процента за 2007 година, но е над отчетените 72,2 процента за 2011 година.
Великобритания е увеличила инвестициите в алтернативни активи най-много - от 3 до 17 процента, следвана от Швейцария, Канада, САЩ и Австралия. Най-големите пенсионни пазари са САЩ, Япония и Великобритания, представляващи съответно 56,6 процента, 12,5 процента и 9,2 процента от глобалната пенсионна индустрия. Пенсионните активи в САЩ са нараснали с 10 процента, в Япония - с 0,5 на сто, а във Великобритания - с 9,9 на сто.