25 Декември 2024, 04:53 Днес (0) | Вчера (0)

Гражданско сдружение иска поравно пари за магистрали и жп транспорт

16 Април 2015 16:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 16 април 2015, 13:52
Под лиценза на creativecommons

Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт настоява за равно третиране и на железопътната инфраструктура

Това заявяват от там инициативата по повод отпуснатите вчера от кабинета допълнително 100 млн.лв. за ремонт на автомагистралите "Тракия" и "Хемус". Организацията предлага същата сума да бъде отпусната и на Национална Компания Железопътна Инфраструктура (НКЖИ).

"Само така бихме могли да говорим за равнопоставеност и реална конкуренция между двата вида транспорт. В тази връзка е необходимо Агенция Пътна Инфраструктура да бъде трансформирана в Национална Компания Пътна Инфраструктура. Това ще покаже прозрачно и на цялото общество дали пътищата са печеливши или покриват дори по-малък процент от разходите си в сравнение с железницата. В момента не е ясно какви са счетоводните сметки на АПИ и води ли тя амортизационни отчисления, които съставляват значителна част от разходите в бюджета на НКЖИ", заяви Георги Статков, представител на инициативата.

От сдружението обръщат внимание, че на много места в страната скоростите на движение на влаковете са ограничени поради липсата на поддръжка на жп линиите. Например пътуването София - Банкя - от 20 минути е достигнало 30 минути. По отсечката Кюстендил – Гюешево пътуването от 1 час е достигнало 1:45 ч.

Интересно е и защо със 100 млн. лв. се финансират ремонтите на автомагистрали, а не да речем на второкласни и третокласни пътища. От инициативата припомнят признанието на министър Лиляна Павлова, че пари за над 11 000 км. третокласни пътища няма.

Междувременно заедно с представянето на "План за оздравяване и развитие на БДЖ" за обществено обсъждане, от Министерство на транспорта обявиха и обществена поръчка за "Разработване на Интегрирана транспортна стратегия в периода до 2030 г." Едновременно се предвижда и процедура за нова национална транспортна схема. От всичко посочено до тук не става ясно дали документите са съгласувани помежду си или отново ще се работи по познатия вече начин – "на парче". Другата възможност е просто железницата да се разглежда като нещо отделно от Националната транспортна схема и съдейки по Стратегията и сценариите, посочени в нея, не я чака добро бъдеще? От гражданската инициатива считат, че Интегрираната транспортна стратегия и транспортна схема трябва да предхождат стратегията за железницата, защото целта би трябвало да е обвързване на всички видове обществен транспорт по най-ефективния начин.

И тук, правителството и екипите, който ще изработват проектите ще се сблъскат с въпроса дали България ще спази европейските приоритети за над 50% дял на железницата от пътуванията на средни и дълги разстояния през 2050г. или ще продължи, водената до момента политиката за насърчаване на индивидуалния автомобилен транспорт, оставяйки хората без реална алтернатива. Създаването на транспорта схема означава да се реши дали железницата ще бъде гръбнакът на обществения транспорт, както е в цяла Европа или не, заявяват още от инициативата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив