12-степенната скала е приета от Американското сеизмологично дружество
Гръцки учени създадоха нова скала за измерване на цунамитата, използвайки данните от двете последни природни бедствия, предизвикани от гигантските вълни в Индийския океан и в Япония, съобщи осведомителната агенция АНА-МПА, цитирана от АФП и БГНЕС.
12-степенната скала на интензитета, която измерва щетите, причинени от цунамитата, е приета от Американското сеизмологично дружество, съобщи ръководителят на проекта, геологът Ейтимиос Лекас.
Създателите на скалата, наречена ITIS 2012, съкращение от Integrated Tsunami Intensity Scale (Интегрирана скала за интензитета на цунамитата), имат амбицията да я наложат вместо съществуващите в момента системи за измерване на цунамитата, които са "прекалено стари и установени въз основа на много ограничени елементи, тъй като нито едно цунами не беше регистрирано в продължение на 40 години преди това от 2004 г.", допълва експертът.
Точността на скалата ITIS идва от това, че тя включва масата данни, получени след двете гигантски цунамита през 2004 и 2012 г. И двете са били от 12-та степен според скалата на гръцките учени.
Научният екип от Атинския университет, създал проекта, приложил модела за големите цунамита в историята като това от 1640 г. пр. Хр., опустошило югоизточното крайбрежие на Средиземно море след
изригването на вулкана на гръцкия остров Санторини, или земетресението от 1755 г., което ударило Португалия.
И двете също били определени от 12-та степен, уточни Лекас, който изследвал цунамитата още преди тревогата в цял свят, предизвикана от гигантското бедствие от 2004 г. и е привърженик на
превантивните мерки в Средиземно море заради важността на туристическата дейност по крайбрежието.