Служители на фонда заявиха, че няма да предложат трети гръцки спасителен план, освен ако няма ангажименти за икономическата реформа и облекчаване на дълга
Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че страната се нуждае от до 60 милиарда евро от допълнителни средства през следващите три години, както и мащабно облекчаване на дълга, за да постигне стабилизиране на икономиката.
Изявлението на МВФ разкрива дълбокото разцепление в Европа като предупреди, че нови дългове на Гърция са "неприемливи".
Служители на фонда заявиха, че няма да предложат трети гръцки спасителен план, освен ако няма ангажименти за икономическата реформа и облекчаване на дълга.
Според МВФ, Гърция трябва да има 20-годишен гратисен период преди да се правят плащания по дълга и окончателните плащания не следва да бъдат извършвани до 2055 г. На страната ще са нужни 10 млрд. евро следващите няколко месеца и още 50 млрд. след това.
Според доклад на МВФ икономическата позиция на средиземноморската страна се влошава: миналата година МВФ прогнозира, че дългът на Гърция ще намалее от 175% от БВП през 2013 г. до 128% през 2020 г. Сега институцията очаква задълженията на Атина да са 150% от БВП през 2020 г.
МВФ изтъкна също така, че дори ако Гърция има най-висок процент на икономически ръст в Европа, най-ниско ниво на безработица и среден ръст на производителността, икономиката ще продължава да расте с по-малко от 1 на сто годишно.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви в четвъртък, че има "100-процентова вероятност" да се постигне споразумение с кредиторите на Атина след референдума в неделя, какъвто и да е резултатът му, предаде "Франс прес".
"Споразумение ще се постигне, без значение дали от урните ще излезе "да" или "не", каза Варуфакис пред Би Би Си,
"Ако е "да", това ще е лошо споразумение, банките ще отворят при лошо споразумение. Ако спечели "не"-то, ще имаме друго споразумение, което ще е жизнеспособно. Нещо от рода на предложенията, които ни бяха направени през последните дни", каза той.
Варуфакис призова гърците да гласуват против плана на кредиторите на неделния референдум, който може да реши бъдещето на Гърция в еврозоната.
Гръцкият финансов министър остро разкритикува прилаганата в Гърция през последните пет години политика на драстични икономии и дългата продължителност на преговорите с международните кредитори.