Кипър иска да се възползва от газовите резерви на юг в Средиземно море и спорът, включващ Гърци и Турция, заплашва да усложни мирния процес на етнически разделения остров
Гърция призова Турция да спре да пречи на Кипър и на усилията му за експлоатация на офшорните газови находища, съобщи агенция "Ройтерс". Кипър иска да се възползва от газовите резерви на юг в Средиземно море и спорът, включващ Гърци и Турция, заплашва да усложни мирния процес на етнически разделения остров.
Турция не признава Кипър, който е етнически разделен между гръцкото и турското население. По-рано имаше твърдения, че Турция е изпратила кораб в спорната акватория, за да събира сеизмични данни, което обикновено предшества евентуални проучвания за наличие на природен газ.
Това накара гръцкото население в Кипър миналия да прекрати мирните преговори с турската общност. Гръцията премиер Андонис Самарас заяви, че напълно предкрепя решението на властите в Никозия, и обвини Турция в опит да провокира Кипър.
"Провокациите не могат да бъдат игнорирани, нито могат да бъдат поощрявани", каза Самарас по време на посещение в Никозия. "Надяваме се, че Турция ще премисли решението си и ще позволи на разговорите да продължат", допълни той.
Кипърските власти твърдят, че турски проучвателен кораб "Барбадос" е плавал близо до акватория, за която Кипър вече е дал лицензи за проучване на италианската ENI, френската Total и американската Noble Energy.
"Ройтерс" припомня, че Кипър е разделен след преврат и последвала турска инвация през 1974 г., и това влоши и гръцко-турските отношения.
Усилията за помиряване на острова отново попадната във фокуса на медийното внимание след откриването на големи находища природен газ в източното Средиземноморие. Турция, която единствена е признала Северен Кипър, оспорва правото на властите в Никозия да правят проучвания за природен газ. Гръцките кипърци, чието правителство е международно признато, казват, че може да споделят ползите с турските кипърци, само когато се постигне мирно споразумение.