След вчерашния приватизационен аукцион за продажба на акциите на ДЗИ вече се оформя втори кръг от инвеститори, които имат реална възможност да атакуват границата от 5% от капитала на дружеството.
Тя дава право за отправяне на съдебни искове за нанесени щети от мениджмънта на застрахователя, както и за назначаване на контрольор, който да следи счетоводните отчети.
Над половината от изкупените във вторник 77 490 книжа, или 2% от капитала на дружеството, бяха купени от клиенти на инвестиционните посредници "Карол" и "Първа ФБК".
Така те притежават вече съответно 2.36% и 1.985% от общия брой акции на ДЗИ. "В момента купуваме както за български, така и за чуждестранни клиенти", заяви управителят на "Първа ФБК" Тодор Брешков. Той смята, че ако се наложи, е напълно възможна коалиция между част от основните миноритарни акционери. "Това е съвсем естествено, тъй като интересите ни са еднопосочни", твърди и Николай Мартинов от "Карол".
Според него клиентите на двата посредника ще достигнат съвсем скоро петте процента.
В понеделник почти такъв дял беше поет и от клиент на "ING банк". Според анализатори причината големите инвеститори да се въздържат от покупките на повече от 5% от капитала на ДЗИ е текст в Закона за застраховането. Той гласи, че акционерите в такива компании са длъжни да уведомят предварително Комисията за финансов надзор за намерението да увеличат участието си. Преди дни тази информация излезе в няколко медии, както и в сайта на фондовата борса, като вестниците изтълкуваха, че никой няма право да купи над 5 процента. Истината е точно обратната, заявиха експерти от финансовия надзор. Според тях Законът за ценните книжа е с предимство при този род сделки.
Затова и инвеститорът може първо да придобие акциите и след това да поиска разрешение. Това означава, че за ING няма проблем да повишава участието си над 5 процента.
За днешния аукцион остава да се пласират малко по-малко от 9% от капитала на ДЗИ. Както се знае, собственик на 80% от дружеството е фирмата на Емил Кюлев "Контракт София", която отново не участва пряко в наддаването. Средната цена вчера спадна от 65 лв. на 57.15 лева.
В сравнение с ДЗИ интересът към "Нефт и газ" беше доста по-малък от понеделник. Тогава котата от 34% беше превзета от клиент на Централна кооперативна банка, която се контролира от варненската икономическа група ТИМ. Вчера бяха изкупени 6120 акции на дружеството на цени между 76 лв. и 80.13 лв. за бройка.