Сателитите "Дореса" и "Милена" са били изстреляни в петък от площадка във Френска Гвиана на борда на руска ракета "Съюз", но малко след това е станало ясно, че орбитата им е изместена
Последните два изстреляни сателита на "Галилео" - европейската версия на американската сателитна навигационна система GPS, не са на правилната си позиция. Това съобщи Европейската космическа агенция (ЕКА), цитиранa от Би Би Си.
Сателитите "Дореса" и "Милена" са били изстреляни в петък от площадка във Френска Гвиана на борда на руска ракета "Съюз", но малко след това е станало ясно, че орбитата им е изместена. Те са петият и шестият подобен сателит от общо 30, които трябва да осигурят информация за европейската навигационна система. "Галилео" е съвместима с американската GPS и руската "Глонасс", но за разлика от тях тя ще се използва предимно за граждански нужди.
Първите четири сателита бяха успешно изпратени в Космоса от компанията "Арианспейс", откъдето миналата седмица съобщиха, че са подписали договор с ЕКА за изпращането в Космоса на още 12 сателита до началото на 2015 г.
От европейската агенция съобщиха още, че въпреки разминаването в предвидените орбити двата сателита са под контрол. Все още не е ясна причината за изместването на сателитите, които вместо в кръг в момента обикалят земята в елипса. Според предварителен доклад, цитиран от списание "Форбс", има вероятност проблемът да е причинен от аномалия в носещата руска ракета, заради която те са били освободени в друга орбита.
"Сателитите са били позиционирани на по-ниска орбита от очакваното. Екипи изследват влиянието, което това може да има върху тях", се казва в съобщение на "Арианспейс". От компанията съобщиха още, че в момента работят заедно с ЕКА, Френската космическа агенция, руската компания производител RKTs-Progress и Руската космическа агенция по отстраняването на проблема.
В събота изпълнителният директор на "Арианспейс" Стефане Израел съобщи в "Туитър", че в понеделник ще бъде създадена "независима разследваща комисия", която да установи проблемите около изстрелването на сателитите.