25 Декември 2024, 09:25 Днес (0) | Вчера (0)

Две години след взривовете в Бейрут работната среда остава трудна за ливанските застрахователи

08 Август 2022 09:00 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 5 август 2022, 16:39

AM Best очаква местната застрахователна индустрия активно да ребалансира своите инвестиционни портфейли в полза на твърди активи

Ливанските застрахователи регистрират изключително високи нива на оперативен риск, въпреки че презастраховането до голяма степен защити балансите им при експлозиите в Бейрут преди две години – това сочи доклад на AM Best за пазарните сегменти в страната на втората годишнина от опустошителните експлозии на пристанището в ливанската столица от 4 август 2020 г.  Взривовете доведоха до колосални разрушения и заедно с глобалната пандемия от COVID-19 изостриха проблемите, пред които е изправена страната. През 2022 г. инфлацията продължава да расте, тъй като глобалният натиск, включително заради конфликта Русия-Украйна, кара цените на енергията и храните да скочат драстично. Като цяло това оказва допълнителен натиск върху неуспешните опити за икономическо възстановяване в Ливан, подчертавайки структурните слабости на страната. Изборите през май 2022 г. не успяха да създадат парламентарно мнозинство и най-вероятно политическата безизходица ще продължи, посочват от AM Best.

Оперативният риск се повиши до изключително високо ниво и възможността за правене на бизнес намаля значително на фона на няколкото кризи, с които се сблъскахме през последните три години, като (пре)застрахователите трябваше да се борят с хиперинфлация и множество различни валутни вариации поради капиталовия контрол, въведен през октомври 2019 г. в отговор на колапса на банковата система на страната. Бе ограничено тегленето и международният трансфер на щатски долари, налични в страната към онази дата (така наречените "местни долари" или "лолари"). Междувременно щатските долари, влезли в Ливан след тази дата, така наречените "свежи долари", не бяха обект на такъв контрол. Това бързо доведе до различни обменни курсове спрямо ливанската лира както за "лолара", така и за "свежия долар". Към момента тегленията на депозити "lollar" се оценяват по курс от 8 000 британски лири за "lollar", в сравнение с курса "свеж долар" от 25 700 британски лири. В този контекст на хиперинфлация и бързо отслабваща валута, ливанските (пре)застрахователи започнаха да изплащат искове на местно ниво въз основа на вариацията на валутата, в която са получени премиите (ливански лири, "лолари" или "свежи долари"). Тази практика подкрепи ликвидността на пазара и способността за изплащане на искове. Местният пазар преобладаващо премина към икономика, базирана на пари в брой, и в резултат на това значителен дял от премиите (особено за личните линии) вече се извършват в брой. Това добави още едно ниво на оперативна сложност за местните (пре)застрахователи. Браншът е изправен пред дилемата как да възнаграждава персонала си. Тъй като финансовата криза продължава, рискът човешкият капитал да напусне страната нараства. Според AM Best, това може да доведе до значителни оперативни смущения за ливанските (пре)застрахователи, които не успяват да задържат ключов персонал и да развият вътрешните таланти.

Инвестиционните портфейли на ливанските (пре)застрахователи са силно изложени на повишените икономически и политически рискове, които продължават да съществуват в страната. След фалита на ливанското правителство по еврооблигациите през март 2020 г., местният регулатор, Комисията за контрол на застраховането (ICC), препоръча на местните (пре)застрахователи да отпишат своите притежания в ливански еврооблигации с не по-малко от 80% и своите пари в брой, деноминирани в щатски долари, и депозити в банките на страната с не по-малко от 15%. Оттогава се наблюдава задълбочаваща се девалвация и към 30 юни 2022 г. по-голямата част от неизплатените ливански еврооблигации се търгуват на по-малко от 10 цента за долар, което предполага, че може да са необходими допълнителни обезценки за компаниите, обезценили само до минимално препоръчания праг.
По същия начин, тъй като капиталовият контрол се запази (с потенциал за отслабване на "lollar"-а), някои ливански (пре)застрахователи взеха решение да конвертират своите "lollar" притежания в "свежи долари" при сравнително намалената лихва по курса Sayrafa, позволявайки те да използват свободно тези средства и предлагане на възможността да ги прехвърлят в чужбина. Онези, които изберат да направят това, ще търгуват с доста значително намаление на активите си за свободата да прехвърлят средства в чужбина, като по този начин ще ги предпазят от всякаква по-нататъшна държавна намеса.

Въздействието на ливанския фалит и последиците от него върху местната финансова система са ясно видими в балансите на (пре)застрахователите. През 2020 г. стойността на притежанията с фиксиран доход на застрахователния пазар спадна с повече от 40%, което доведе до относително увеличение на други класове активи, като пари в брой и недвижими имоти.
AM Best очаква местната (пре)застрахователна индустрия активно да ребалансира своите инвестиционни портфейли в полза на твърди активи, като недвижими имоти, които вероятно ще смекчат донякъде негативните ефекти от хиперинфлацията в страната. Очаква се значителните обезценки на ливанските активи да са довели до съществена ерозия на капиталовата база на пазара и влошаване на общата му платежоспособност. Освен това, тъй като не е постигнато ясно споразумение относно преструктурирането на ливанския дълг, нито относно спасяването на банковата система, AM Best вярва, че могат да бъдат приложени допълнителни наказателни реформи, които биха могли да доведат до допълнителни утежнения за местния (пре)застрахователен пазар.
Въпреки че взривовете доведоха до физически щети и застраховани загуби съответно от $4 милиарда и приблизително $1 милиард спрямо общия капитал на пазара от 1 милиард долара в края на 2020 г. (измерен с помощта на официалния фиксиран обменен курс на ливанската лира), AM Best не гледа на експлозиите като капиталово събитие.

Местните (пре)застрахователи ще възстановят приблизително $800 млн., използвайки официалния фиксиран обменен курс по възникнали искове от международния презастрахователен пазар. Заради високото политическо напрежение и съдебните процедури по експлозиите по-голямата част от загубата все още не е платена. Ако взривът беше приет за терористичен или военен акт, по-голямата част от загубите вероятно биха били изключени. В резултат на това местните (пре)застрахователи все още държат значителни технически провизии за събитието, докато презастрахователните възстановими суми представляват една пета от баланса на пазара в края на 2020 г. Някои местни (пре)застрахователи са уредили сравнително малки искове, свързани с взрива, с добро ниво на сътрудничество от външни презастрахователни партньори. AM Best вярва, че това е помогнало за запазването на редица търговски отношения за пазара.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив