Предвижда се Съветът да бъде петчленен и да се избира от Народното събрание за срок от 6 години
Парламентът обсъди на първо четене създаването на фискален съвет, предложен от правителството. Гласуването на законопроекта ще бъде на извънредното заседание на Народното събрание във вторник - 11 март, съобщи БТА.
Идеята е Фискалният съвет да бъде независим орган, който да наблюдава бюджетната политика и изготвя анализи и съвети, както и да създава предпоставки за повишаване на бюджетната прозрачност и публичност.
Предвижда се Съветът да бъде петчленен и да се избира от Народното събрание за срок от 6 години.
Вносителят е записал и изискванията към тях - лица с високи нравствени качества, висше икономическо образование с образователно-квалификационна степен "магистър" и не по-малко от 10 години професионален опит в областта на макроикономическия анализ и/или управлението на публичните финанси. За членове на Съвета ще могат да бъдат избирани и чужди граждани.
Предвижда се възнаграждението за едно заседание да е равно на 3 минимални работни заплати, но общо за месец не повече от 3 средномесечни заплати на наетите лица по трудово и по служебно правоотношение в обществения сектор. Парите ще се изплащат от бюджета на Народното събрание.
Независимият фискален орган ще наблюдава спазването на числовите фискални правила, заложени в Закона за публичните финанси и отнасящи се за сектор "Държавно управление" и Консолидираната фискална програма.
Той ще изготвя становища за пролетната и есенната макроикономическа прогноза на министъра на финансите, основаната на тях средносрочна бюджетна прогноза и законопроекта за държавния бюджет, включително по законопроекти за неговото изменение и допълнение и по законопроектите за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджета на Националната здравноосигурителна каса.