По изчисления на вносителите поправката ще изисква около 300 000 лв. годишно за допълнителен персонал, който да обработва кратките съобщения
Парламентът одобри на първо четене промени в закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, които предвиждат на спешния телефон да се подават сигнали и чрез текстови съобщения. Ако поправката бъде приета окончателно, тя ще влезе в сила от 1 януари 2014 г.
Сигнали на телефон 112 в момента могат да се подават само с гласови разговори. Според вносителите на промените Захари Георгиев и Христо Монов това поставя в неравностойно положение хора с увреждания като глухи и неми.
Депутатите от ГЕРБ одобриха измененията, но се усъмниха дали те могат да бъдат приложени. Бившият зам.-министър на вътрешните работи в кабинета на Бойко Борисов Веселин Вучков посочи, че системата за спешни повиквания не е готова технически за промяната, и представи становище на МВР и мобилните оператори, които заявяват, че ако се отвори възможността за подаване на сигнал чрез кратко съобщение, това може да претовари системата и да доведе до срив в другата й част – гласовите повиквания.
Вучков добави, че в окончателния си вид промяната трябва да включи и други технически възможности, освен кратките съобщения.
Ивайло Московски (ГЕРБ) подчерта, че SMS-ът е несигурен вариант и има опасност сигналите да не бъдат описани достатъчно подробно или въобще да не бъдат приети от системата. И предложи на хората с увреждания да бъдат осигурени малки GPS-устройства със специални паник-бутони, които да гарантират надеждна връзка със системата за спешна помощ.
Петър Мутафчиев (БСП) възрази, че щом кратките съобщения са надежден метод за заплащане на таксата за паркиране в синя зона в София, значи няма причина да не се въведат за спешните повиквания. "Щом мислите така, защо не предложихте отмяна на системата с SMS-и за паркиране и защо не снабдихте всички автомобили с паник-бутони", обърна се той към бившите управляващи от ГЕРБ.
Ако приемем закон, който не може да бъде изпълнен, девалвираме законодателния орган, посочи бившият вътрешен министър в кабинета на ГЕРБ Цветан Цветанов. Според него било очевидно, че системата "технически и кадрово" не позволява промените да влязат в сила от началото на 2014 г.
Шефът на дирекция "Национална система 112" към МВР Стоян Граматиков посочи, че достъпът за хора с увреждания действително трябва да бъде облекчен, но текстовете трябва да бъдат променени между първо и второ четене така, че да включват повече технически възможности, а не само SMS.
По изчисления на вносителите поправката ще изисква около 300 000 лв. годишно за допълнителен персонал, който да обработва кратките съобщения.