На извънредно заседание днес, което ще продължи до 18 ч., депутатите трябва да приемат окончателния текст на новия Закон за здравното осигуряване на България
Документът съдържа голяма част от идеите на здравния министър Петър Москов за промяна на модела на финансиране в здравеопазването, например поделянето на заплащаните дейности от здравната каса на основен и на допълнителен пакет. Тази част от законопроекта за изменение трябваше да се гласува още в петък, когато обаче парламентът не събра кворум и дебатите отпаднаха. По предложение на председателя Цецка Цачева на 16 юни, вторник, беше насрочено извънредно заседание, посветено изцяло на ЗЗО.
След дълги спорове по текстовете в сряда депутатите приеха само първите три члена от законопроекта. В тях влиза и новата формулировка, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) вече няма да "заплаща", а ще "закупува" услуги от болниците. Планът на министерството е тя да има право по Националната здравна карта, която трябва да заработи от 2016 г., да отсява с кои лечебни заведения да сключва договор и с кои - не, защото сега е длъжна да "заплаща" изработеното на всички, които искат да сключат договор с нея.
Най-оспорваният въпрос сред депутатите е дали да има два вида пакети за услуги. Според опозицията моделът, който предлага Москов, не е справедлив за всички онези, чиито болести не попадат в базовата група. Ако се приемат промените днес, все още ще предстои да се изготвят поднормативните уредби, които обозначават ясно кои дейности ще се изплащат напълно (т.е. ще са в основния пакет) и за кои пациентите ще разчитат на допълнителното здравно осигуряване. Москов многократно обясни пред медиите, че в основния пакет ще са тези заболявания, които са най-разпространени и социално значими за българите.