Причината за промените е поредния нагъл набег на паши в петък вечер, когато заради нарушена структура на релсите товарен влак дерайлира между гарите Яна и Мусачево
Наказания за кражба на релси трябва да са по-крути и сурови, нужни са промени в Наказателни кодекс като за подобно деяния извършителите трябва да лежат в затвора поне 10 години. Това предложение изказа инж. Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността на Национална компания "Железопътна инфраструктура" по Нова телевизия.
Причината за промените е поредния нагъл набег на паши в петък вечер, когато заради нарушена структура на релсите товарен влак дерайлира между гарите Яна и Мусачево. Инцидентът за малко не се превърна в трагедия. Композицията се обърна при сравнително ниска скорост от около 35 км/ч.
"Убеден съм, че щеше да има жертви, ако влакът беше пътнически", посочи Минчев. По думите на ревизора статистиката казва, че има над 800 такива престъпления за година, а материалните щети от тях възлизат на 1,8 млн. лева.
Ако извършителите няма къде да предават откраднатото, вероятно няма да има и кражби, посочи представителят на НКЖИ, според който явно става въпрос за печеливш бизнес.
Преместването на обърналите се цистерни ще струва 200 хил. лева. По думите на Веселин Кирев от "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" парите е можело да се използват за поддръжка на железопътната инфраструктура, а инцидентът щял да бъде предотвратен, ако е била налична система за ранно предупреждение за проблеми по трасето, каквато функционира в други европейски страни, пише "Всеки ден".
Очаква се днес да бъдат предложени промените в Наказателния кодекс, които да санкционират като тежко престъпление посегателствата върху железопътната инфраструктура.