01 Януари 2025, 05:47 Днес (0) | Вчера (1)

Десислава Атанасова праща доклада за цените на лекарствата на прокуратурата

01 Ноември 2012 12:49 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 1 ноември 2012, 13:09
Под лиценза на creativecommons

Докладът на временната комисия, който трябваше да установи причините за вдигането на лекарствените цени, излезе с окончателно становище в началото на октомври

 

Здравният министър Десислава Атанасова заяви, че ще изпрати доклада на временната комисия за цените на лекарствата на прокуратурата и на комисията за проучване на случаи за корупция по високите етажи на властта.

Това стана, след като депутатите приеха доклада и въпреки че същата идея на Мая Манолова (БСП) бе отхвърлена минути по-рано.

Решението на Атанасова обаче бе провокирано от Манолова, която заяви от парламентарната трибуна: "Ако този доклад не се изпрати в прокуратурата, няма да имате очи да говорите каквото и да е за предишното управление. Г-жа Дариткова каза, че няма какво да крие. Сами се опровергахте, след като не искате да изпратите този доклад в прокуратурата. Къде ви е откритостта?"

Здравният министър коментира, че не е доволна от дебата по доклада, защото очаквала не само да се търсят виновниците за повишаването на цените, но и "да се начертае пътят за напред".

По време на дебатите се разрази словесна битка между председателя на парламента Цецка Цачева и Мая Манолова, която не беше съгласна с начина на водене на заседанието. Цачева не позволи прегласуване на двете предложения на депутата от левицата и заяви, че "когато хулим, трябва да има мяра". Тя бе обвинена от Манолова, че "върти на 180 градуса". "Това е ползата ми от контакта с вас", не остана обаче длъжна Цачева.

Здравният министър коментира, че обективните изказвания според нея били съвсем малко.

Докладът на временната комисия, който трябваше да установи причините за вдигането на лекарствените цени, излезе с окончателно становище в началото на октомври. Според експертите, причината за рязкото повишаване на цените на някои лекарствени продукти, които се заплащат с обществени пари, е в лошата координация между здравната каса и Министерството на здравеопазването.

Повишаването на цените било започнало в началото на 2010 година, когато Министерството на здравеопазването прехвърли търговете за някои лекарства към здравната каса и болниците. Това стана, за да се улесни и ускори достъпът на болните до жизненоважни медикаменти и да се премахне т.нар. листа на чакащите.

Бяха прехвърлени чрез промяна в закона 70 лекарствени продукта. "За 19 от продуктите, за които са представени данни, има рязко повишение на цените, което варира от 4% до 430%, за 5 продукта е констатирано намаление на цените, а за 7 от продуктите не е регистрирана промяна", пише в изводите на доклада.

Според експертите липсата на наредба, която да позволи прилагането на закона от здравната каса, е причината за бързия скок на цените. Подзаконовият нормативен акт е трябвало да разреши на касата да договаря отстъпки за всички лекарства, но вместо това цените са били определяни по позитивната листа. Новата наредба се появява 8 месеца по-късно, когато фирмите производителки вече са наложили по-високи цени на продуктите си. 

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 31 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8726
GBP 2.4796 2.4887 2.3578
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив