Почти всяко второ дете, чиито родители са с ниско образование, е застрашено от бедност в 27-те членки
Децата в Европейския съюз са изложени на по-голям риск от бедност или социално изключване, отколкото останалата част от населението, съобщи днес Европейската комисия, позовавайки се на проучване на Евростат. От държавите членки в България най-голям процент от децата са изправени пред подобна заплаха – 52%.
През 2011 г. 27% от децата на възраст по-малко от 18 години са били изложени на риск от бедност или социално изключване в ЕС в сравнение с 24% от възрастните (на възраст 18 - 64) и 21% от възрастните хора (на възраст 65 и повече години).
Хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, са тези, които принадлежат към най-малко от една от следните три категории – най-изложени на риск от бедност, тежко материално лишени или живеят в домакинства с много ниска трудова ангажираност.
В повечето държави членки децата са засегнати в по-голяма степен от поне една от трите форми на бедност или социално изключване в сравнение с другите две възрастови групи. През 2011 г. най-големите дялове от деца, застрашени от бедност или социално изключване, са отчетени в България (52%), Румъния (49%), Латвия (44%), Унгария (40%) и Ирландия (38% според данните за 2010 г.).
Най-ниски те са били в Швеция, Дания и Финландия (по 16% и в трите), следвани от Словения (17%), Холандия (18%) и Австрия (19%).
Почти всяко второ дете, чиито родители са с ниско образование, е застрашено от бедност в 27-те членки. Във всички страни рискът от бедност за децата намалява, когато нивото на образование на родителите им е високо.
Най-големите разлики между дела на децата в риск от бедност, които живеят в домакинства с по-ниско и по-високо ниво на образование, са регистрирани в Румъния (78% от децата в домакинство с ниско ниво на образование в сравнение с 2% в домакинството с високо ниво на образование), Чехия (76% и 5%), Словакия (77% и 7%), България (71% и 2%) и Унгария (68% и 3%), а най-малките разлики са в Дания (17% и 5%) и Финландия (24% и 6%).
В началото на годината стана ясно, че като цяло България е сред страните, в които рискът от бедност и социално изключване на населението е най-висок.