17 Ноември 2024, 00:44 Днес (0) | Вчера (0)

Днес влиза в сила протоколът от Киото

16 Февруари 2005 15:12 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

България има много по-ниски емисии от допустимите и годишно може да продава от 40 до 50 милиона тона свободни количества от тях на други страни

От днес тридесет индустриализирани държави ще бъдат задължени да изпълняват нормите, които са си поставили, за редуциране на своите емисии от парникови газове. Става реалност международната търговия с емисии, като се създава нов пазар с нова стока – въглероден диоксид. Това предвижда протоколът от Киото, който е ратифициран от България през 2002 г. и е в сила от днес.
Документът въвежда няколко механизма, които осигуряват гъвкавост при изпълнението на задълженията на страните. Два от тях са от особено значение за страната ни – “Съвместно изпълнение” и “Международна търговия с емисии”.
България има значителен опит в прилагането на “Съвместно изпълнение”: изградена институционална структура, процедури и критерии. Това беше причината през 2004 г. водещата компания за независими анализи на пазара на емисии на парникови газове Point Carbon да открои страната ни като най-привлекателна за проектите в Европа. Един от мотивите за високата оценка беше фактът, че тези проекти са подкрепени от подходящо законодателство и институционални структури у нас. В резултат на работата на страната ни са подписани единадесет договора за покупка на редуцирани емисии, посредством този механизъм.
Българското правителство проучва в момента възможностите за разпределение на приходите от международна търговия с емисии и за въвеждане на Схема за зелени инвестиции в страната. Целта е приходите от търговията с емисии да се обвържат с дейности за борба с изменението на климата. Механизмът “Международна търговия с емисии” позволява държави като България, които са изпълнили своите задължения по протокола и имат свободни количества емисии, да ги продадат на държави, които имат високи задължения за намаляване на емисиите на парникови газове и изпитват затруднения да изпълнят задължението си с мерки в собствените си страни.
България има далеч по-ниски емисии на парникови газове от допустимите и прогнозите сочат, че страната ни разполага с 40 до 50 милиона тона свободни количества емисии на година и част от тях могат да бъдат продадени. 
Протоколът от Киото беше подписан на 11 декември 1997 г. и вече е ратифициран от 141 страни. До този момент само четири от развитите индустриализирани държави не са ратифицирали Протокола: Австралия, Лихтенщайн, Монако и Съединените щати.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив