На 9 май 1950 г. Робер Шуман представя своята Декларация, с която се ражда идеята за наднационална европейска институция, която да доведе до възстановяването и развитието на следвоенна Европа. Така се поставят основите на днешния Европейски съюз
"Европа няма да се създаде отведнъж, нито само с един-единствен план. Тя ще бъде изградена само с помощта на конкретни стъпки, създаващи преди всичко една действителна солидарност."
На 9 май 1950 г. Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, произнася реч, която остава в историята като "Декларацията на Шуман". Солидарността, към която призовава той става основополагаща за европейските ценности, които да обединят континента след Втората световна война.
В средата на XX век отрасълът за производство на въглища и стомана е източник на военна мощ и споделянето на ресурсите и свободната търговия между европейските държави биха довели до възстановяването и развитието им.
Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Той призова Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към създаването на европейската федерация".
Френското предложение се приема с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписват договор, с който учредяват първата европейска общност - Европейска общност за въглища и стомана, която над 60 години по-късно достига до Европейския съюз в сегашния му вид - с 28 държави членки, над 500 000 души население, водеща икономическа сила въпреки финансовата и икономическа криза през последните години и основен играч на световната политическа сцена.
През 1985 г. европейските лидери на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. Обединението на държавите и поддържането на мирни отношения на Стария континент до днес се изграждат върху идеята на Шуман за всеобщата интеграция като начин за осигуряване на мира и просперитета на общността, която днес наричаме Европейски съюз.