До 15% от просяците по улиците в Швеция са българи, като мнозинството от тях са български роми, заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин пред БНР
"Двете теми, които са чувствителни в медиите в Швеция са темите с т. нар. берачи на горски плодове. 2012 година е бил първият проблем. Български граждани са заведени в Швеция от неизвестни посредници, след което отиват далеч на север и там ги зарязват."
Като втори проблем вицепремиерът посочи просията. "Имало е случаи на такива, които са били излъгани, да са карани да просят. За съжаление има такива, които директно се насочват към просия. Според оценка на шведските власти около 10 до 15 процента от просяците са от български произход. Основна част от тях са роми... Уточнихме да си направим работен контакт с МВР, така че тези, които са въвлечени в тази индустрия да бъдат наказвани. Ще бъдат връщани в България."
В коментар за бежанската криза, вицепремиерът обяви, че трябва да има промяна на споразуменията от Дъблин, според които страните, в които пристигат имигрантите, са отговорни за молбите за убежище и трябва да задържат имигрантите на територията си, докато молбите се разгледат. Също така бежанците могат да бъдат връщани в страната, в коато първоначално са влезли в Европейския съюз.
"Не можем да задължим бежанците за стоят в България, затова трябва да им преработка на тези Дъблински споразумения, според които те са длъжни да стоят в страната, в която са влезли или разпределени – няма как, нито можем да ги арестуваме, нито можем да ги завържем. На второ място, част от тях предпочитат в Швеция или в Германия, или в някоя от по-богатите страни да останат и да работят, отколкото в България. Така че, ние трябва да сме наясно, че в България трудно можем да предложим равнище на заплащане, социална система, такава, каквато имат другите страни."
Калфин е Швеция на среща на социалните министри на страните от Европейския съюз в Стокхолм.