Докладът съобщава за сериозни пропуски в реакцията както на правителството, така и на оператора на АЕЦ "Даиичи" TEPCО
Ядрената криза във Фукушима е предизвикана от изцяло човешки действия. Бедствието е можело и е трябвало да бъде предвидено и предотвратено, а ефектите му – смекчени от по-ефективна човешка реакция, твърди доклад на парламентарна комисия, цитиран от ВВС.
Докладът съобщава за сериозни пропуски в реакцията както на правителството, така и на оператора на АЕЦ "Даиичи" TEPCO. Според него вина за трагедията имат и културните особености, както и нежеланието да се оспорват решенията на властите.
ВВС припомня, че АЕЦ "Даиичи" пострада тежко след земетресението и цунами, което връхлетя Североизточна Япония на 11 март 2011 г. Охладителните системи на реакторите отказаха, което доведе до топене и радиационно замърсяване.
Независимата комисия за разследване на ядрената криза беше назначена, за да разгледа справянето с инцидента и да направи препоръки. Разследването е включвало 900 часа изслушвания и интервюта с повече от 1000 души.
Във финалния доклад председателят на комисията твърди, че редица грешки и осъзнато неглижиране са оставили централата неподготвена за земетресение и цунами. "Въпреки че е предизвикан от тези катаклизми, инцидентът в АЕЦ "Даиичи" не може да се смята за природно бедствие", пише в текста. "Това е бедствие, изцяло предизвикано от човека, и е можело и е трябвало да бъде предотвратено", твърди комисията. След 6 месеца разследване експертите заключват, че ситуацията се е влошила впоследствие, тъй като правителствените агенции не са функционирали правилно, като основните роли са останали неясни.
Освен това е имало мискомуникация между TEPCO и тогавашния премиер Наото Кан, чието посещение на мястото на бедствието е отклонило вниманието на персонала в централата.
Докладът препоръчва регулаторните органи да преминат през трансформации, за да осигурят ядрената сигурност в Япония.