25 Декември 2024, 18:14 Днес (0) | Вчера (0)

Държавата обмисля за надценка над 20% да се уведомява комисията за потребителите

07 Март 2023 14:11 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 7 март 2023, 19:14
пресцентър на МС

Поредната стъпка, която служебното правителство планира, за да намали цените на хранителните продукти, е въвеждане на уведомителен режим от всички търговци, които поставят надценка над 20% върху доставната цена. Това се разбра от гостуване на служебния министър на икономиката Никола Стоянов в "Нова телевизия".

Той уточни, че все още се обсъжда дали прагът да е 20 или 25%, а новото изискване ще се въведе с наредба. Според министъра така Комисията за защита на потребители ще може да прецени дали и кого да провери, за да установи какъв е аргумента за надценката.

Стоянов заяви, че в момента масово надценката при хранителните стоки е над 80-90%. Често проверяващите се натъквали и на подправени документи.

Заради фактът, че подобна надценка е масова, министърът ще покани на среща представители на Комисията за защита на конкуренцията, за да разбере от тях дали са правили проверка за картел, организиран от търговските вериги, предлагащи хранителни стоки.

Министърът уточни, че до край на седмицата се очаква да тръгне сайтът, на който ще може да се намери сравнение на цените на хранителни стоки в търговските вериги в страните от ЕС и в България. За целта търговските аташета изпращат данни до министерството на икономиката.

Стоянов уточни, че още върви напасване на продуктите, които ще се сравняват, като целта ще е да се покажат цените на продукти от една и съща марка в магазини от една и съща търговска верига.

Събраните данни вече показвали, че редица хранителни стоки са с около 40% по-скъпи в България, отколкото в редица страни от ЕС. "Само в Австрия, например, яйцата са по-скъпи, отколкото в България. Има и случай, когато български стоки, например сирене, е по-евтино в чужбина (Белгия), отколкото тук", каза още министърът на икономиката.

В отговор на въпрос Стоянов обяви, че целта на служебното правителство е цените да бъдат намалени с 20-30%, но обещания, че това ще се случи, кабинетът не може да даде.

Министърът отбеляза активизирането на КЗП, която е направила над 491 проверки за няколко седмица, като са открити 480 нарушения. Били са съставени 205 акта. Стоянов обаче отбеляза, че в България санкциите при съставен акт стигат до 50 хил. лв, което е малка сума, предвид фактът, че има има страни в Европа, където санкцията е до 4% от оборота на търговеца.

В отговор на въпрос Никола Стоянов изрази мнение, че вдигането на доходите по време на последния редовен кабинет е било прекалено и не се случило както трябва, което е повишило инфлацията до едни от най-високите нива в страните от ЕС.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив