ЕС се готви за борба срещу сенчестата икономика, оценявана на 2,4 трилиона евро
Европейският съюз губи около 1 трлн. евро годишно от укриване на данъци във време, когато правителствата се стараят да подобрят публичните финанси. По този повод Европейската комисия ще предложи днес стъпки за справяне са данъчните измами, предаде "Ройтерс".
ЕС и особено еврозоната силно се нуждаят от по-големи данъчни постъпления, когато икономиките им изпитват сериозни проблеми, а инвеститорите все повече губят доверие към способността на правителствата да обслужват огромните дългове.
"В настоящия икономически климат държавите членки се нуждаят от всяко евро, което им се полага за фискална консолидация и за възстановяване на икономиките", гласи черновата на изявлението, видяна от агенцията.
Според Брюксел някои от страните в ЕС са достигнали предела на съкращенията, които могат да направят, и на данъците, които могат да повишат. В същото време около 1 трилион евро се губят от укриване или избягване на данъци, докато приходите в сенчестата икономика се оценяват на около 20% от брутния вътрешен продукт или около 2,425 трилиона евро.
Експертите от институцията отбелязват, че за да се изпълняват по-лесно фискалните изисквания, данъците трябва да бъдат по-проси и да могат да се плащат онлайн. Държавите членки трябва да имат и едно и също минимално наказание за данъчни нарушения, така че измамниците да не могат да избират по-малко рискови страни.
В предварителния текст Еврокомисията настоява държавите членки да подобрят сътрудничеството помежду си в борбата с данъчните измами и повишаването на натиска върху данъчните оазиси извън ЕС. Брюксел ще призове и за по-добра обмяна на информация за укриване на данъци и създаване на одиторски екипи, които да се борят срещу трансграничните данъчни измами.