Еврокомисията отбелязва, че България е предложила три противопожарни автомобила с водни помпи, 11 помпи, две спасителни моторни лодки, както и екип от 26 специалисти
Европейската комисия съобщи, че задейства механизма за гражданска защита в подкрепа на Сърбия заради наводненията в страната, предаде БТА.
Това действие е предприето по молба на сръбските власти, след като в страната проливните дъждове причиниха свлачища, засегнаха електропреносната мрежа и пътищата. Белград е поискал осигуряването на три помпи с висок капацитет и подсушаването на залетите къщи. ЕС проучва възможностите на държавите от Общността за осигуряването на допълнително съдействие.
Еврокомисията отбелязва, че България е предложила три противопожарни автомобила с водни помпи, 11 помпи, две спасителни моторни лодки, както и екип от 26 специалисти. Германия също е предоставила помпи с голям дебит и 18 служители на гражданската защита. Допълва се, че Сърбия е приела българската и германската помощ.
Сръбската агенция "Танюг" съобщи, че в страната е започнала да пристига международна помощ за борба с наводненията. Руското министерство за извънредни ситуации е изпратило самолет със 70 спасители на борда, който рано тази сутрин кацна на летището в Ниш.
Словенското посолство в Белград съобщи, че днес от Словения ще пристигне специален екип за гражданска защита, за да се включи в спасителните операции. Очаква се освен 19-членния екип да пристигнат и четири специални автомобила и две помпи за вода и тиня.
Вчера в град Уб в Централна Сърбия пристигнаха и доброволци от Косово, за да помогнат на пострадалите от наводненията. Македонското правителство също изрази готовност да окаже всякаква възможна помощ на Сърбия и Босна и Херцеговина, които се намират в критична ситуация заради обилните валежи и наводнения, предаде агенция МИА.
Македонският премиер Никола Груевски изпрати съболезнователни писма на сръбския си колега Александър Вучич и босненския премиер Виекослав Беванда и обеща Македония да помогне с всички ресурси, с които разполага, ако те поискат съдействие.
Спасителни екипи очакват подобряване на атмосферните условия, за да могат с хеликоптери да евакуират хилядите хора, очакващи спасение по покривите на наводнените си къщи в Сърбия и Босна и Херцеговина, където водата на места достига до втория етаж на жилищата, предаде "Асошиейтед прес". Властите в двете страни описаха наводненията като най-лошите в историята.
В Босна и Херцеговина ситуацията се усложнява от над 200 свлачища, които затрупаха къщи и нараниха хора. Не се съобщава за смъртни случаи. Мисията на ЕС в Босна ЮФОР съобщи, че нито техни служители, нито армията могат да достигнат някои селища по суша, а лошата видимост пречи на хеликоптерите да се приземят.
По последни данни на сръбското вътрешно министерство досега в страната са евакуирани 6175 души, 20 са ранени, а един се смята за изчезнал.
В спасителните операции са ангажирани пожарните служби, специалните части за борба с тероризма, жандармерията и армията, специални автомобили, лодки, помпи, цистерни и военни хеликоптери, както и всички ресурси на общинските предприятия и органите на местното самоуправление. Властите призоваха всички частни притежатели на лодки да ги предоставят за спасителни операции.