Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че първият кръг от преговорите за споразумението, което има за цел да създаде работни места и да подсили крехката световна икономика, ще се състои във Вашингтон следващия месец
Европейският съюз и САЩ вчера официално обявиха началото на преговорите за създаване на най-голямата в света зона за свободна търговия, предаде "Франс прес".
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че първият кръг от преговорите за споразумението, което има за цел да създаде работни места и да подсили крехката световна икономика, ще се състои във Вашингтон следващия месец.
"Говорим за нещо, което може да бъде най-голямата двустранна сделка в историята", каза британският премиер Дейвид Камерън преди началото на срещата на Г-8 в Северна Ирландия. Очаква се процесът да отнеме до две години, което е амбициозна цел за толкова сложни разговори.
По думите на Обама споразумението ще подкрепи стотици хиляди работни места от двете страни на океана. "Ще има чувствителни въпроси и от двете страни... но можем да погледнем отвъд тесните опасения и да останем фокусирани върху голямата картина", отбеляза той. Обама подчерта, че постигането на споразумението ще бъде приоритет за него и администрацията му.
Търговията в стоки между САЩ и 27-те държави членки на ЕС миналата година е била в размер на 500 милиарда евро, плюс още 280 милиарда в услуги и трилиони в инвестиционни потоци.
ЕС очаква споразумението да носи около 119 милиарда евро на икономиката му годишно, а САЩ очакват 95 милиарда евро. По думите на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу сделката ще донесе "огромни икономически ползи".
"Тези преговори няма да бъдат винаги лесни, но съм сигурен, че ще си струва. Сегашният икономически климат изисква от нас да обединим сили и да направим повече с по-малко", посочи той.
Преговорите ще започнат въпреки твърдата позиция на Франция в защита на филмовия и културния сектор от Холивуд. След 12-часови разговори в петък ЕС се договори да изключи аудиовизуалния сектор от преговорите.
По-късно Барозу остро критикува позицията на Париж. Това е част от програмата за антиглобализъм, която според мен е напълно реакционна, подчерта той. Френският президент Франсоа Оланд отговори на критиките като каза: "Не искам да вярвам, че председателят на Европейската комисия е направил това изявление за Франция".
Германският канцлер Ангела Меркел от своя страна се съгласи, че разговорите трябва да започнат възможно най-скоро. "Опитахме се няколко пъти преди и сега сме задължение да постигнем успешен завършек. Наистина трябва да работим бързо, защото има няколко споразумения за свободна търговия, които се договарят в различни части на света", допълни тя.