България е сред страните с най-ниски социални разходи в ЕС. Повече от половината от всички похарчени средства са за пенсии за старост и наследствени
От 2007 до 2010 г. общите разходи за социална закрила в Европейския съюз са нараснали с около 10% до 29.4% от общия БВП, който пък е останал сравнително стабилен. В България стойнистта се е вдигнала с четири процентни пункта до 18.1% от националния БВП за 2010 г. Това е една от най-ниските стойности сред страните членки. Поставя ни наравно с Естония и Словакия, и е по-висока само от тези на Румъния и Латвия, показват данни на Евростат.
Повишаването на показателите е закономерно на икономическата криза и на увеличаващата се безработица в рамките на Евросъюза, пише в анализа на европейската статистическа служба. През 2010 г. разходите за социална закрила са най-големи във Франция, Дания, Холандия, Германия, Финландия, Австрия и Швеция, които са изплатили по около една трета от брутния си вътрешен продукт по това направление.
Пенсиите за старост и наследници заемат най-големия дял от разходите в повечето европейски страни, включително и в България. В Евросъюза по това перо през 2010 г. са похарчени 45% от всички средства за социална защита, а в страната ни още повече - 51.5%. Обезщетенията при болест и пенсиите за инвалидност у нас представлява близо една трета от общите социални разходи при средно 37.4% за ЕС. Още 11.4% от разходите отиват за детски добавки и помощи на социално слаби домакинства в страната ни.
Помощта при безработица в България за 2010 г. е 3.4% от разходите за социална защита. В ЕС този показател също е сравнително нисък - 6 на сто. Най-много помощи за безработните се раздават в Испания и Ирландия - съответно 12.9% и 14.1%, където проблемът е и най-сериозен.
В Люксембург социалните разходите на глава от населението през 2010 г. са били осем пъти по-високи отколкото в България. Западната страна е с най-висока стойност на изплатените разходи за социална защита на глава от населението - с 40% над средното ниво за ЕС.