Към момента доброволната квота на България остава непроменена – Рим и Атина ще ни изпратят 450 души
Брюксел отложи за следващия месец решението за задължителни бежански квоти в страните от ЕС, предаде БНР.
Късно миналата вечер с консенсус се прие доброволното разпределяне на 40 хиляди мигранти от Италия и Гърция, което трябва да бъде последвано от още 120 000. Одобри се и пакет от мерки за овладяване
притока на хора по външните граници на съюза.
Само принципно съгласие, но не практическото разпределяне на 160 хиляди кандидати за убежище между държавите-членки, бе постигнато снощи.
Правителствата доброволно приеха само 40 хиляди души от Италия и Гърция, но италианският вътрешен министър Анджелино Алфано изрази оптимизъм, че ще има сделка и за останалите.
Към момента доброволната квота на България остава непроменена – Рим и Атина ще ни изпратят 450 души.
Като временна кризисна мярка се възприема и другото предложение за подялба на 120 хиляди мигранти от Унгария, Гърция и Италия. За него нямаше консенсус и се отложи до 8 октомври, потвърди Жан
Аселборн, министър по миграцията на Люксембург, който ръководеше извънредното заседание.
Твърдо против принудителните квоти бяха страните от Вишеградската четворка, но също Латвия, а министърът на Литва изобщо не дойде.
Френско-Германският тандем настояваше за ясни ангажименти от всяко правителство и Бернар Казньов от Франция изрази съвместното недоволство заедно германския му колега Томас Де Мезиер.
Единомислия имаше само по мерките за спиране на мигрантите през границите и връщането на онези, които не отговарят на условията за бежански статут.
Даде се разрешение на европейските военни кораби да преследват и конфискуват лодки на трафиканти в Средиземно море, а Балканските страни-кандидатки за членство влизат в списък от сигурни държави
без право на бежански статут за техните граждани. Изключение е Турция, заради "ситуацията с кюрдите", много от които имат турски паспорти и искат политическо убежище в Европа.