Европейският съюз (ЕС) плаща повече от милиард евро всеки ден за доставки на енергия и половината от тези пари отиват в Русия
Това пресметна евродепутатът от ЕНП Владимир Уручев на медийна среща в Страсбург.
Той подчерта, че енергийната сигурност в региона е тясно свързана с отношенията с Русия. По думите му, на пръв поглед не е много една страна да зависи на 25-30% в доставките си от друга държава, но в източната част на ЕС всички страни зависят почти тотално от Русия и те надуват този процент за целия ЕС.
Проблемът е много голям, той е неуправляем. Доставките от Русия идват само по един газопровод. Тази цифра трябва да стане управляема и това е голямата цел, външните доставки на газ трябва да станат управляеми, изтъкна родният евродепутат, който е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика към ЕП.
Уручев призна, че основният проблем се корени в липсата на основа за обща европейска политика в областта на енергетиката.
До края на века трябва да престане употребата на фосилни горива - нефт, въглища, газ, очерта той дългосрочните цели пред ЕС. Постепенно ще трябва да се отказваме от въглищата, ще се появят отделни стратегии за това в различните страни, в Чехия вече има първите подобни планове, предрече той. По думите му, се прогнозира намаляване на дела на ядрената енергия, независимо че попада сред нисковъглеродните източници.
За Уручев бъдещето на енергетиката е едно - енергийна ефективност за намаляване на изразходваната енергия. 1% енергийно спестяване в домовете води до отсъствие на необходимост от внос на 2,6% от природния газ в ЕС, сочат сметките на евродепутата.
Стана ясно, че според бъдещите планове на ефективността ще се гледа не само като на възможност за оптимално ползване на енергия във всички бъдещи документи, а като на възможност за спестяване.
40% от цялата консумирана енергия в ЕС е за нашите домове. Задължително ще стане от определена дата нататък да се строят само сгради с нулево потребление на енергия, увери Уручев.
По думите на избрания от ГЕРБ европейски представител, втечненият газ е решение, тъй като той дава независимост. Може да се докара от страни, които са стабилни. Като стратегия в краткосрочен план ще излезе развитие на инфраструктурата и на пазара на втечнен газ, смята Уручев.
Трябва да направим българо-гръцка връзка, това е краткосрочният план за нас. Без координирана регионална политика с ясно разписана пътна карта, със срокове, няма да стане, прецени той, като изтъкна необходимостта това да е извън компетенциите на държавите, да се развива само от фирмите, за да няма политически влияния. Ако има връзки между страните членки и потоците са във всички посоки, проблемите ще се намалят наполовина, уверен е Уручев.