21 Декември 2024, 10:25 Днес (0) | Вчера (2)

ЕС промени законодателството си, за да спре данъчните измами чрез дъщерни дружества

27 Януари 2015 17:59 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 27 януари 2015, 14:37

Новата клауза цели да попречи на държавите членки да прилагат директивата с цел облагодетелстване компании, които са сключили неавтентични договори и са извършвали преструктурирания с единствената цел да се възползват от данъчни привилегии

Съветът на Европейския съюз добави обвързваща клауза в европейското законодателство, целяща да спре избягването на данъци и агресивното данъчно планиране от страна на корпоративни групи.

Променена е директивата, която регламентира облагането на дъщерни предприятия и предприятия майки в рамките на ЕС.

Съветът очаква промените да спрат практиката компаниите да злоупотребяват с директивата с цел избягване на данъчно облагане и да допринесат за уеднаквяването на процедурите по прилагането ѝ в различните държави членки.

Новата клауза цели да попречи на държавите членки да прилагат директивата с цел облагодетелстване компании, които са сключили неавтентични договори и са извършвали преструктурирания с единствената цел да се възползват от данъчни привилегии без оглед на реалната икономическа ситуация.

Клаузата е задължителна за всички държави членки, като правителствата в ЕС биха могли да добавят към изпълнението ѝ допълнителни по-стриктни регулации.

В първоначалната си форма директивата за дружествата майки и дъщерните дружества беше приета през ноември 2011 г. с цел да гарантира, че приходите на международните компании на територията на ЕС няма да бъдат облагани два пъти в различните държави. Според нея държавите членки трябва да освобождават от данъчно облагане приходите на компаниите майки от техните дъщерни дружества във втори държави членки.  

През юли 2014 г. Брюксел предприе мерки за справяне с проблема с т.нар. споразумения за хибридни заеми. Те са финансови инструменти с характеристики едновременно на дълг и на собствен капитал. Поради различните данъчни квалификации, дадени от държавите членки на хибридните заеми (дълг или собствен капитал), плащанията по даден трансграничен хибриден заем се третират като признати за данъчни цели разходи в едната държава членка (държавата членка на платеца) и като освободени от облагане разпределени печалби в другата държава членка (държавата членка на получателя), като от това произтича непреднамерено двойно данъчно необлагане.

Крайният срок за влизане в сила и на двете мерки на територията на държавите членки е 31 декември 2015 г.

В момента Европейската комисия (ЕК) води разследване на данъчните споразумения на международни компании с органите на няколко страни членки по подозрения, че специфични схеми за облагане са позволили на фирмите да спестяват сериозни суми данъци в продължение на години.

Измежду разследваните са и органите на Люксембург.

Наскоро ЕК публикува част от заключенията си по разследването на случая с "Амазон". Смята се, че сложни размествания в структурата на компанията са позволили голяма част от приходите ѝ да бъдат пренасочвани към необлагано дъщерно предприятие. Тази схема, създадена по време на премиерския мандат на Жан-Клод Юнкер, е позволила на европейския клон на "Амазон", който е реализирал приходи в размер на 13.6 милиарда евро през 2013 г., да плати само 60 милиона евро данъци. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8815
GBP 2.4796 2.4887 2.3722
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив