Лидерите също така се договориха до 2030 г. в ЕС да се увеличи използването на възобновяема енергия до 27 % от общото потребление и да се повиши енергийната ефективност до 27 %
Лидерите на Европейския съюз се споразумяха да намалят до 2030 г. парниковите емисии с поне 40 % в сравнение с нивото от 1990 г., става ясно от бележките на председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, публикувани на сайта на Съвета след вчерашната среща.
Споразумението, постигнато на заседание в Брюксел, има за цел да съдейства за борбата с промените в климата и да даде пример на останалия свят преди важните международни преговори за климата догодина.
Лидерите също така се договориха до 2030 г. в ЕС да се увеличи използването на възобновяема енергия до 27 % от общото потребление и да се повиши енергийната ефективност до 27 %. На вчерашната среща беше потвърдена и целта от най-малко 15% от инсталирания капацитет за производство на електроенергия, да е с интерконекторни връзки до 2030 г.
Ромпой заявява също, че лидерите са се съгласили да продължат основни проекти в газовия сектор.
"Цел от 25 % за енергийна ефективност на ниво Европейско съюз е реалистична и постижима за България. Би могла да се постигне и по-висока цел, но трябва да се изгради механизъм за гъвкавост по отношение на енергийната ефективност в рамките на Европейския съюз", заяви министърът на екологията Светлана Жекова по време на първото заседание на новосформиран Национален експертен съвет по изменение на климата миналия петък. На срещата е била обсъдена подробно позицията на България по предложението на Европейската комисия за Рамка за политиките в областта климат - енергетика до 2030 г.
"Страната ни може да приеме предложената в Европейската стратегия за енергийна сигурност цел от най-малко 15% от инсталирания капацитет за производство на електроенергия, да е с интерконекторни връзки до 2030 г. За повишаване на енергийната сигурност обаче трябва да се насърчават проекти от взаимен интерес", е посочила още министър Жекова.