Подобно решение ще бъде взето с цел да се стимулира икономиката на общността чрез вливане на ликвидност в хазните на правителствата
Днес Европейската централна банка (ЕЦБ) ще обяви дали планира да се възползва от възможността си да изкупува държавни облигации на 19-те държави, членки на еврозоната, предаде EU Observer.
Подобно решение ще бъде взето с цел да се стимулира икономиката на общността чрез вливане на ликвидност в хазните на правителствата.
По този начин се очаква Европейската централна банка да спомогне за понижаването на стойността на еврото, да подпомогне износа и да стабилизира доверието в европейските пазари, като се повиши цената на акциите на европейските компании. Мярката е насочена и срещу дефлацията в ЕС.
Правомощието на ЕЦБ да изкупува облигациите в рамката на програмата за окончателни парични транзакции беше оспорено в Съда на Европейския съюз от Германия заради подозрения, че подобни инструменти са извън мандата на финансовата институция. Миналата седмица обаче Съдът в Люксембург даде зелена светлина на инструмента, като предупреди, че подобна политика ще лиши ЕЦБ от правото да упражнява контрол върху бюджетите на държавите членки в рамките на тройката (заедно с Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ).
Противоречието беше провокирано заради опасения, че ако ЕЦБ реши да се възползва от правомощието си да изкупува държавни облигации, това ще насърчи правителствата на страните с голям държавен дълг да харчат повече и да пренебрегнат европейските правила за бюджетна дисциплина.
ЕЦБ ще обсъди въпроса три дни преди извънредните избори в икономически нестабилната Гърция. Социологическите проучвания сочат, че фаворитът на гласоподавателите е Алексис Ципрас, лидерът на радикалната лява партия СИРИЗА, който обеща да предоговори споразуменията между Атина и международните ѝ кредитори и да прекрати курса на строги икономически съкращения в страната. Вероятността евентуално правителство на СИРИЗА да промени икономическия курс на страната породи у европейските лидери опасения от нова финансова нестабилност и излизане на Гърция от еврозоната.