В момента банките плащат нулева лихва за овърнайт депозитите си в ЕЦБ, а лихвата за рефинансиране е 0,25%
Европейската централна банка обмисля нови мерки срещу ниската инфлация, която може да застраши възстановяването на икономиката на еврозоната и ЕС. Базираната във Франкфурт финансова институция може да спре покупките по програмата за пазарите на ценни книжа (предимно държавни облигации на Гърция и други страдащи от дълговата криза страни от Еврозоната).
Според президента на ЕЦБ Марио Драги има два основни фактора, които могат да доведат до нови мерки – влошаване на средносрочната перспектива за инфлацията и неоправдано затягане на краткосрочните парични пазари.
От октомври насам инфлацията в Еврозоната се задържа на нива около 0,8%, което е значително под поставената от банката цел от 2%. Същевременно банките в съюза започнаха да изплащат рано предоставените им от ЕЦБ нисколихвени кредити, което води до изтичане на капитали от финансовите пазари и реално затягане на паричната политика, коментира "Ройтерс".
Най-вероятният ход за обръщане на тези тенденции е спиране на операциите по поемане на парите, инвестирани в облигации на Гърция и други затруднени държави в разгара на дълговата криза.
Според запознати източници, цитирани от "Ройтерс", може да се очаква единодушно гласуване за спиране на т.нар. "стерилизация” на покупките в рамките на програмата за пазарите на ценни книжа на банката.
В резултат на това ще бъдат освободени около 175 милиарда евро, с което ще се повиши почти двойно обемът на излишна ликвидност във финансовата система на Еврозоната.
Това ще спомогне за понижаване на лихвите за междубанково кредитиране и може да понижи курса на еврото спрямо долара. Този вариант е предпочитан от големите банки като по-добър от ново понижаване на основния лихвен процент на ЕЦБ, който вече е на рекордно ниско ниво.
По-нататъшно намаление ще означава, че централната банка за пръв път ще въведе негативни лихви върху депозитите, което може да доведе до нестабилност на междубанковия кредитен пазар и да навреди на спестителите.