ЕЦБ увеличи прогнозата си за дълбочината на икономическата рецесия в еврозоната през настоящата година, но в същото време повиши и очакванията си за растежа на БВП през 2021 и 2022 година, съобщи БНР.
Вчера шефът на ЕЦБ Кристин Лагард представи новите макроикономически прогнози, според които икономиката на еврозоната ще се сви с 8,7% през тази година спрямо предишната прогноза от месец март за символичен растеж от 0,8 на сто.
С оглед обаче на очакваната дълбока рецесия през настоящата година, ЕЦБ повиши рязко прогнозите си за растежа на БВП през 2021 година до 5,2% (от 1,3% през март) и за 2020 г. до 3,3% (от 1,4% през март).
Според основният сценарий на централната банка, икономиката на еврозоната ще успее да се възстанови от загубите през тази година, причинени от коронавирусната криза, чак през 2022 година, тъй като ограниченията, свързани с пандемията, вероятно ще окажат натиск върху икономиката за по-продължителен период. Това изглежда не оправдава някои очаквания за бърз "V-образен" икономически отскок от настоящата рецесия.
Кристин Лагард обаче отбеляза, че рисковете за този основен сценарий сочат в посока надолу (за по-дълбока тазгодишна рецесия, последвана от по-слабо възстановяване). Тя допълни че по-късно днес ЕЦБ ще публикува още два свои сценария за икономическото представяне на еврозоната.
Тя посочи, че степента на свиване и възстановяване на икономиката ще зависи от "продължителността и ефективността на мерките за ограничаване на коронавируса, от успеха на политиките за смекчаване на неблагоприятното въздействие върху доходите и заетостта и от степента, в която са засегнати по-трайно капацитета на предлагане и вътрешното търсене".
В същото време ЕЦБ намали прогнозите си за инфлацията в еврозоната в средносрочен план, визирайки неотдавнашния срив на цените на петрола и взимайки предвид въздействието на наложените през последните месеци противоепидемични карантинни мерки и ограничения, довели до спиране на редица икономически дейности.
С оглед на това ЕЦБ вече очаква индексът на потребителските цени (CPI) да се повиши през тази година с едва 0,3% (спрямо прогноза от март за растеж с 1,1%), с 0,8% през 2021 г. (спрямо 1,4% през март) и с 1,3% през 2020 г. (спрямо 1,6% прогноза от март).