Новата сграда на ЕЦБ посрещна 2600 от своите служители. Най-влиятелната институция в Европа се премести в 45-етажна стъклена кула, разположена в непосредствена близост до река Майн
Най-влиятелната финансова институция на Стария континент - ЕЦБ, откри новото си седалище след три години на отлагания. Въпреки това новата 45-етажна стъклена кула, разположена в непосредствена близост до река Майн, не разполага с достатъчно пространство, за да приюти целия персонал на централната банка, пише Irish Times. Затова част от персонала ще остане в Eurotower, както и досега.
ЕЦБ първоначално очакваше да завърши новата сграда във франкфуртския квартал Остенд през 2011 г., като заделената сума за проекта бе 850 млн. евро. Закъснението от три години обаче доведе до разширяване на разходите, изпращайки крайната цена значително нагоре до цели 1,2 млрд. евро.
185-метровата нова сграда на ЕЦБ оправдава изцяло определението "модерна офис сграда". Северната и южната кула са свързани чрез зашеметяващ стъклен атриум с платформи и мостове. Най-важните разговори ще се случват на 41-ия етаж на южната кула, където Изпълнителния съвет ще заседава в зала с таван, изобразяващ картата на Европа.
Посетителите влизат през Гросмарктхале, която е съществен елемент от проекта за новата централа на ЕЦБ. Сградата е паметник на културата, построен в периода 1926-1928 г. по проект на Мартин Елзесер – тогавашния директор по градоустройството на Франкфурт. До юни 2004 г. в сградата се помещава пазарът на едро за плодове и зеленчуци.
След цялостно преустройство в Гросмарктхале са разположени достъпните за външни лица помещения на институцията. В основната зала се влиза през главния вход, където са разположени фоайето, изложбената зона, центърът за посетители, ресторантът за служители, кафенето и конферентните зали. Тези нови зони са интегрирани в залата като отделни сгради въз основа на принципа "сграда в сградата".
Решението на централната банка да се премести в по-слабо развития квартал Остенд обаче срещна и известни негодувания. Местното издание Frankfurter Rundschau публикува оплаквания на жителите, че районът вече е станал по-скъпо място за живеене.
Според изданието наемите и цените в магазините са се увеличили. Въпреки това обитателите на Остенд не отричат, че по-големият международен характер на квартала им ги радва. Остава им само да се надяват, че служителите на ЕЦБ също ще бъдат доволни и ще харчат по-голяма част от парите си в района около Майн.