Измамите със средства от европейските фондове и превръщането на източването на ДДС в транснационален проблем са на път да предизвикат създаването на европейска прокуратура, която да защитава финансовите интереси на Европейския съюз
Това е препоръка в проектостановище на комисията по граждански права, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент по повод Годишния доклад за защитата на финансовите интереси на Евросъюза и борбата с измамите.
Според доклада най-много проблеми в усвояването на европейските средства са отчетени в области като селско стопанство, рибарство, кохезионна политика и предприсъединителна помощ.
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и член на правната комисия в ЕП Емил Радев подкрепи създаването на подобна структура в свое предложение за изменение към проектодокумента и настоява за изграждане на независима и ефективна служба, която да разследва, преследва и довежда в съда извършителите на престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС.
По думите му мнението на колегите му в комисията е за бързо приемане на директива за борба с измамите с европейски средства, която изисква държавите-членки да криминализират различни форми на измама и на корупция, вредящи на финансовите интереси на ЕС, както и своевременното изграждане на европейска прокуратура, която да се занимава само с измамите с европейски средства.
Целта е европейската прокуратура да действа на територията на целия ЕС и затова се предвижда в нея да има представители от всички страни-членки, включително и България. Те би трябвало да са компетентни по националните законодателства на отделните държави от ЕС.
Намерението е тази структура да не дублира компетенциите на Агенцията за съдебно сътрудничество "Евроджъст" и Офиса за борба с измамите с европейски средства (ОЛАФ), тъй като това би обезсмислило създаването на прокуратурата и би било разхищение на европейски средства. Не трябва да има дублиране и с функциите на местните магистратури, а делата ще се водят там, където са установени нарушенията.
Споровете са около това какъв да е обхватът на действие на европейската прокуратура - дали да се занимава пряко с измамите с евросредства, дали да може да се разследва и източването на ДДС, което вече не е концентрирано само в една държава-членка, а също така дали да има и правомощия, свързани с провеждането на обществените поръчки при европроекти.
В България нарушенията по Закона за обществените поръчки не са криминализирани и наказанията са само административни. Според Радев обаче трябва да се помисли дали да не се предвиди наказателна отговорност за тежките и груби нарушения на ЗОП. В момента, ако възложител сключи договор с изпълнител, практика е въпреки обжалването на конкурса по гражданския ред, което обикновено продължава 4-5 години, поръчката да се изпълнява за кратък срок, без да се чака решение на Комисията за защита на конкуренцията и на съда.