Европейската комисия официално уведоми "Газпром", че е установила злоупотреба с доминиращото му положение на газовите пазари на 5 държави в Източна Европа, включително България
По този начин започва процедура за защита на конкуренцията, която може да завърши с извънсъделно уреждане на спора, или налагане на глоба, достигаща милиарди евро.
Конкретно за България заключението е, че "Газпром" е обвързал цените на газа на едро с това "Булгаргаз" да участва в "Южен поток", въпреки че този голям инфраструктурен проект изисква много високи разходи и е с неясно икономическо бъдеще.
В сряда еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер съобщи, че след близо 3 години разследване е изпратила писмо с претенции (Statement of objections) до най-големия доставчик на природен газ в Европа. Ако Брюксел докаже позицията си, "Газпром" ще трябва да преразгледа и промени фундаментални принципи на търговската си политика в Източна Европа.
Разследването, започнало през 2011г., обхвана 8 бивши комунистически държави (без Румъния), а предварителното заключеничение обхваща 5 от тях. Вестагер обясни на срещата с журналисти, че са избрани пет страни, защото при тях са установени най-убедителни факти за откритите нарушения.
Заключението е, че "Газпром" съзнателно нарушава антимонополните правила в ЕС, защото разединява споменатите пазари в Източна Европа като забранява препродажба на газа в други държави. Това позволява на руснаците да искат несправедливи цени на някои европейски пазари, се казва в съобщението на регулатора.
Освен това – както е случаят с България - "Газпром" незаконно обвързва доставките си с принуждаване на партньорите си да се включват в газопреносна инфраструктура, която няма пряка връзка с конкретните договори.