Независими експерти може да дават оценки на законите на ЕС
Еврокомисията обяви план за намаляване на бюрокрацията, който включва създаването на два нови органа.
Заедно с това беше предложено независими експерти да оценяват проектозаконите и периодично да правят преглед на съществуващите регулации на Европейския съюз. Мерките за по-добър и прозрачен законотворчески процес бяха представени от заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс, след като последните проучвания посочиха, че 70% от европейците смятат законодателството на ЕС за прекалено тромаво, сложно и бюрократично.
"Не се притеснявам, когато евроскептиците грешат, притеснява ме, когато са прави", обясни Тимерманс мотивите си за предложените мерки. Той уточни, че основните цели са две - повишаване на прозрачността и участието в законодателния процес и преразглеждане и оценка на съществуващото законодателство.
Първата част от програмата е създаването на Комитет за регулаторен контрол, чиято задача ще бъде да осигурява "качество на данните и техническия анализ, използвани в процеса на вземане на политически решения".
Новият орган ще се състои от шестима членове и един председател – трима ще бъдат избрани от вътрешните структури на Комисията, а останалите трима ще бъдат външни експерти, които не са длъжностни лица на ЕС. Председателят ще бъде също независим от ЕК и ще има статут на генерален директор на ЕК. Бордът ще взема предвид икономическия ефект от предложеното законодателство, както и социалните и екологичните последствия от него.
Втората предвидена мярка е Платформата REFIT, която ще гарантира, че и трите институции - Комисията, Парламента и Съвета - ще имат право да поискат независима оценка на поправките в законите, за да се предвиди влиянието им. В Платформата ще има представители на консултативните органи на ЕС, както и различни профсъюзи и неправителствени организации.
Тимерманс посочи, че тези мерки няма да създадат "технократичен чадър върху законодателния процес" в ЕС, тъй като последната дума дали един законопроект да бъде приет, или не, ще си остане на депутатите.