Съветът на Европа през миналата година излезе с предложение към страните – членки на ЕС всяка една от тях да изготви национален план за изпълнение на Европейските гаранции за младежка заетост
"Идеята е в рамките на следващия програмен период – 2014 – 2020 година, Европейските институции да заделят на първо време 6 млрд евро, които да подпомогнат решаването на този проблем", каза министър Адемов.
В рамките на следващия програмен период – 2014 – 2020 година, Европейските институции заделят на първо време 6 млрд евро, които да подпомогнат решаването на проблема с младежката безработица, съобщи днес в Русе министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов. Той и неговият екип представиха в Русе Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта. "Това информационно събитие цели да се чуе мнението на хората по места - от областите Русе, Разград, Силистра и Търговище, и да бъде представена идеята на Съвета на Европа за решаването на огромния проблем с младежката безработица", каза на брифинг преди събитието министърът на труда.
Хасан Адемов допълни, че в рамките на Европейския съюз от близо 25 милиона безработни общо, над 6 милиона са във възрастта до 25 години. "Съветът на Европа през миналата година излезе с предложение към страните – членки на ЕС всяка една от тях да изготви национален план за изпълнение на Европейските гаранции за младежка заетост", съобщи министърът.
Във възрастовия сегмент до 29 години в България регистрираните безработни младежи по данни от първото тримесечие на 2014 г. са около 75 хиляди. "В сегмента до 24 години, който е приложно поле на европейските гаранции за младежта, броят на регистрираните безработни у нас е около 35 хиляди", информира министърът на труда.
Европейската гаранция се състои в това, че на всички регистрирани младежи до 24 години в рамките на 4 месеца ще им бъде предложена работа, продължаване на образованието или включване в програми за чиракуване или стажуване – в зависимост от статуса на всеки един.
Националният план за изпълнение на младежката гаранция има за цел заедно с местните общности, с младежките информационни консултативни центрове да издирят всички, които са отпаднали от образованието, и за месец да се осъществи контакт с тях, за да се изготвят индивидуалните им профили. "Един от големите проблеми е преодоляването на прехода от образование към заетост, като работодателите са основни наши партньори в тази насока", сподели още министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов.