Например Швеция предоставя на бюджета на ЕС 0,75% от националното си богатство, докато Литва, чиито доходи на глава от населението са четири пъти по-ниски, предоставя 0,90%
Европейският парламент може да отложи планираното за 23 октомври гласуване на бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г., ако държавите членки не предоставят необходимите 3 милиарда и 900 милиона евро за завършването на 2013 г. Това заяви председателят на бюджетната комисия Ален Ламасур, който уточни, че е нужна гаранция, че плащанията, които липсват за завършването на 2013 г., ще бъдат получени. По думите му в противен случай гласуването ще бъде отложено.
Евродепутатите поставят още едно условие пред провеждането на гласуването, което трябва да сложи край на конфликта в последните месеци с държавите членки за определянето на бюджета на ЕС за следващите седем години. Те искат уточнения за състава и функционирането на бъдещата работна група, която ще обсъжда реформа на собствените ресурси на ЕС, така че бюджетът на общността да не зависи толкова от добрата воля на държавите.
Ламасур поясни, че настоящата система не е задоволителна, тъй като заради факта, че на някои страни през годините са предоставяни отстъпки или предимства, приносът на страните към бюджета на ЕС е станал несправедлив. По думите му сега колкото една страна е по-бедна, толкова приносът й към бюджета на ЕС е по-значителен спрямо нейния БВП, което е неприемливо, категоричен е френският депутат консерватор.
Например Швеция предоставя на бюджета на ЕС 0,75% от националното си богатство, докато Литва, чиито доходи на глава от населението са четири пъти по-ниски, предоставя 0,90%, изчисли Ламасур. Той е категоричен, че проблемът трябва да се постави публично и да се обсъдят алтернативни решения.