27 Януари 2025, 07:06 Днес (0) | Вчера (0)

Европейската комисия готова да изравни земеделските субсидии

23 Май 2024 13:01 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 23 май 2024, 13:05
Пресцентър на Министерството на земеделито и хранитена

България иска да се свали административната тежест от нашите земеделски стопани с цел предвидимост на подпомаганията към тях

Необходимо е да се облекчи административната тежест върху земеделските стопани, с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на съвместен брифинг в Министерски съвет с еврокомисаря по селско стопанство Януш Войчеховски, след среща с министър-председателя Димитър Главчев. Министър Тахов информира, че е запознал комисар Войчеховски със състоянието на сектор "Земеделие" у нас. Той посочи още, че целта е да  се осигурят равни конкурентни възможности за фермерите. Георги Тахов подчерта, че са необходими по-амбициозни действия от страна на Европейската комисия за навременно взимане на решения, което да позволи бързо изпълнение на плащанията към стопаните. Земеделският министър припомни, че през последните години последиците от пандемията от Ковид, войната на Русия срещу Украйна, както и икономическата нестабилност, силно засегнаха производството на селскостопанска продукция. Той посочи, че  всичко това оказва негативно въздействие и затруднява развитието на отрасъла.

"Едно от затрудненията им е да изпълнят в срок проектите си  по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020. Искането на България е ЕК да позволи да бъде удължен с 12 месеца срокът за разплащане по проектите от старата програма", уточни министърът. Той подчерта, че целта е да се даде възможност договорите да бъдат финализирани до края на 2026 г. Министър Тахов допълни, че тази мярка следва да бъде предвидена с обратно действие за текущата счетоводна година и за последната година на прилагане на ПРСР и подобни улеснения вече се прилагат в управлението на фондовете на ЕС от Кохезионната политика.

"Стандартите на Зелената сделка трябва да се наложат, както на страни-членки, така и на страни, които не членуват в ЕС, а използват европейския пазар. Това е един дългосрочен разговор, но се надявам той да започне именно тук от София", отбеляза министър Тахов.

"България е важна държава в ЕС по отношение на селското стопанство и осигуряване на продоволствената сигурност. Това каза от своя страна еврокомисар Войчеховски. "В разговорите с президента, премиера и министър Тахов обсъдихме, че е необходимо да се увеличи бюджетът за селското стопанство след приемането на Украйна в ЕС. Производството на Украйна трябва да се преструктурира и да се предприеме необходимото всички стопани да бъдат с равнопоставени условия", посочи еврокомисарят.  Той допълни, че В ЕС 0,4 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП) се отделя за селско стопанство, така че вероятно в бъдеще тези средства ще трябва да се увеличат. Еврокомисарят посочи, че по линия на Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна, България е една от страните с най-много изплатени национални средства към земеделските производители. Той обясни, че страната ни е много силно засегната от войната в Украйна, но фермерите у нас са били подкрепени с 452 млн. евро държавна помощ.

От своя страна министър Тахов отново отбеляза, че не трябва да се отчита обема на компенсаторните плащания с национално финансиране и подчерта, че е необходимо нивата на директните плащания и подпомаганията на българските земеделски стопани да се изравнят с тези на останалите страни-членки на ЕС.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив