Това е първият сателит от скъпата програма Copernicus Earth, чрез която ще трябва да се осигури по-бързо набиране на информция в случай на природни бедствия
Европейската космическа агенция (ЕКА) успешно изстреля в орбита сателит, който ще наблюдава околната среда и ще дава първа информация при природни бедствия, съобщи агенция Reuters. Сателитът е първа част от проекта Copernicus Earth, който ще осигури наблюдение на Земята и ще помага за набиране на информация при природни катаклизми или самолетни катастрофи.
Спътникът Sentinel-1a е изстрелян от космодрума във Френска Гвинея вчера. Неговата задача ще е да наблюдава ледената шапка, като ще може да се използва и при откриване на нефтени разливи. Когато е насочен към сушата, ще дава информация за наводнения и земетресения.
Sentinel-1a разполага с 12-метрова антена, два 10-метрови соларни панела. Той е в орбита на височина 693 км над земната повърхност. Той ще работи в тандем с втория сателит Sentinel-1b, който ще бъде изведен в орбита догодина. Заедно те ще правят радарни снимки на Земята, като благодарение на тази технология тъмнина или облачно покритие няма да им пречи.
Програмата Copernicus Earth е една от най-мащабните на ЕКА. За да бъде завършена ще е необходимо около едно десетилетие, като през това време в орбита ще бъдат изстреляни 17 сателита. Първият сателит Sentinel е произведен от компаниите Thales Alenia Space и Airbus Defense and Space.
За програмата е осигурено финансиране от Европейския съюз в размер на 8.4 млрд. евро до 2020 г. Освен с данни важни за първите реакции при бедствия, сателитите ще се използват и за наблюдаване и прогнозиране на развитието на околната среда. На базата на тази информация пък ще се изготвят проекти и закони, които да помагат за нейното запазване.
"Сега можем да покрием всяко място на планетата веднъж на всеки три до шест дни", казва Волкер Лайбиг, директор на програмата на ЕКА. С увеличаването на сателитите времето ще се съкрати още повече.
Copernicus Earth е втората амбициозна програма на ЕКА. Другата е Galileo, която има амбицията да бъде конкурент на американската GPS, руската GLONASS и китайската Beidou.