Последната такава стачка в Брюксел беше на 7 май. В нея участваха 3500 души и заради протеста бяха отмени около 20 работни заседания в централата на Европейския съвет
Служителите в сградата на Съвета на Европейския съюз "Юстус Липсиус" в Брюксел обявиха, че на 16-17 май ще проведат поредна стачка срещу съкращаването на заплати, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Последната такава стачка в Брюксел беше на 7 май. В нея участваха 3500 души и заради протеста бяха отмени около 20 работни заседания в централата на Европейския съвет.
Като цяло еврочиновниците се опитват да избират внимателно дните за стачки, отбелязва ИТАР-ТАСС. За 16 и 17 май в Брюксел е планирано само заседание на Съвета на ЕС по въпросите на младежта, образованието и културата, докато в началото на настоящата седмица има Съвет на ЕС по икономика и финанси и международна конференция за Мали. По този начин синдикатите са избрали най-слабо натоварените дни.
Дълговата криза в държавите членки се отрази и върху бюджета на ЕС. Държавите донори категорично отказаха да увеличат вноските си в период, когато Брюксел изисква от тях икономии. Поради тази причина бюджетът за 2013 г. все още не е одобрен, а многогодишният бюджетът за периода 2014-2020 г. за първи път в историята на общността предвижда съкращения, като не е изключено в него за първи път от началото на евроинтеграцията да бъде предвиден и бюджетен дефицит.
При тези условия европейските институции разработват комплексна реформа за съкращаване на заплати, обезщетения и пенсионни плащания на еврочиновници. Представители на синдикатите предупредиха, че заради реформата "през идните 15 години европейските бюрократи могат да загубят до 60% от покупателната си способност".
Началната заплата на младши чиновник в ЕС в момента е 2600 евро. Преди излизането си в пенсия еврочиновник с ранг, отговарящ за заместник-министър, пък получава над 18 000 месечно, уточнява агенцията.