Изненадващо е че най-големият сред тях е френската АXA, която се нарежда на 14-та позиция в общата класация с приходи за 162,23 млрд.долара и печалба от 3,641 млрд. долара
12 застрахователя влязоха в ежегодната класация на най-големите компании в света Fortune Global 100.
Изненадващо е че най-големият сред тях е френската АXA, която се нарежда на 14-та позиция в общата класация с приходи за 162,23 млрд.долара и печалба от 3,641 млрд. долара.
Някогашният безспорен лидер в световното застраховане – американската American International Group заема едва 44-та позиция, като между нея и френския застраховател се вмъкват холандската ING Group (17-то място), германската Allianz (27-мо място) и италианската Assicurazioni Generali (33-то място).
По-надолу в класацията следват компании като UnitedHealth Group, Aviva и т.н.
В Fortune Global 100 има и около 15 финансови компании - банки и инвестиционни дружества които също притежават застрахователни подразделения.
Другата изненада в тазгодишната класация е че Китай вече има повече представители от Япония.
Списанието посочва, че развиващите се държави ще увеличават пазарния си дял, за сметка на развитите.
Китайските компании в класацията за най-големи компании по приходи за 2011 г. са вече 73, след като предходната година са били с 12 по-малко. При японските фирми броят не се променя и те остават 68 броя.
Най-големите китайски компании в класацията са държавните енергийни и комунални компании, като Sinopec Group, China National Petroleum и State Grid, които са съответно на четвърто, пето и шесто място в списъка.
"Високите цени на петрола допринасят за изкачването на китайските компании в списъка, но има и ред частни китайски компании, като Huawei, голям производител на телекомуникационно оборудване, като те се изкачват за сметка на западните компании, срещу които се конкурират", казва Стивън Мехта, изпълнителен редактор на Fortune.
Въпреки че щатските компании все още съставляват най-голяма част от водещите 500 глобални компании, през тази година в списъка има 132 щатски фирми при 133 миналата и 197 преди десетилетие. Бройката на европейските фирми пада до 161 от 172 миналата година.